W wiek 75 lat zmarł konserwatywny filozof sir Roger Scruton

Konserwatywny filozof i pisarz sir Roger Scruton zmarł w wieku 75 lat po sześciomiesięcznej walce z rakiem.

W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na stronie filozofa jego rodzina oświadczyła: „Z wielkim smutkiem ogłaszamy śmierć sir Rogera Scrutona… Umiłowany mąż Sophie, uwielbiany ojciec Sama i Lucy oraz ceniony brat Elżbiety i Andrei, zmarł spokojnie w niedzielę 12 stycznia. Urodził się 27 lutego 1944 r.  o walczył z rakiem przez ostatnie 6 miesięcy. Jego rodzina jest ogromnie dumna z niego i ze wszystkich jego osiągnięć”.

REKLAMA/Advertisement

Scruton był autorem, ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej oraz powieści tłumaczonych na wiele języków. Czynnie angażował się w antykomunistyczną działalność i pomoc w krajach zniewolonych (przebywał w czechosłowackim więzieniu, był wydalony z tego kraju w latach 80. XX wieku).

Otrzymał m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej “w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej”.

REKLAMA/Advertisement