W programie francuskiej TV: “To w Polsce 1 stycznia nie ma spalonych samochodów?” [WIDEO]

Patrick Edery jest francuskim menedżerem, który jako publicysta, związany jest z tygodnikiem „Valeurs actuelles”  i dziennikiem „Le Figaro”. Był też współpracownikiem francuskiej agencji prasowej Agence France Presse. 

Częstym tematem artykułów Edery’ego są sprawy Europy Środkowej, w znacznej mierze poświęcone Polsce. Autor w mediach polskich zaczął być cytowany głównie za sprawą przychylnych dla rządu polskiego artykułów w trakcie kryzysu politycznego na linii Polska – Unia Europejska, który rozpoczął się w 2015 roku. Kryzys dotyczył zmian prawnych w zakresie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, w wyniku których Polsce groziło uruchomienie procedury wskazanej w art. 7 traktatu UE, dotyczącego stwierdzenia przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii.

REKLAMA/Advertisement

Na swoim koncie na Twitterze zamieścił fragment programu “24h Pujadas, l’info en questions” telewizji LCI, w którym pojawił się Marek Gładysz, paryski korespondent RMF. Omawiana była sprawa masowych podpaleń samochodów we Francji w noc sylwestrową.

– Gdyby spalono w Polsce 20 samochodów, to takim wydarzeniem zajęłyby się specjalnie wydania programów informacyjnych. A we Francji, gdy spłonie tysiąc, pojawia się minister spraw wewnętrznych i mówi, że noc była spokojna – stwierdził polski dziennikarz.

REKLAMA/Advertisement

– To pierwszego stycznia w Polsce nie ma spalonych samochodów? – zapytuje Francuz.