Nie ustaje napięcie na linii Turcja-USA. Erdogan zamraża aktywa amerykańskich ministrów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił zamrożenie aktywów amerykańskich ministrów: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jest to działanie odwetowe i odpowiedź na podobne posunięcia Waszyngtonu w związku z sytuacją amerykańskiego Craiga Brunsona.

– Do tej pory byliśmy cierpliwi. Dzisiaj wydałem polecenie; zamrażamy aktywa w Turcji dwóch amerykańskich ministrów – sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, jeśli takie oni mają – ogłosił. Prezydent Turcji nie ukrywa, że jest to spór polityczny i nie chce, aby jego konsekwencje odbiły się w relacjach gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi.

REKLAMA/Advertisement

– Nie chcemy być przegrywającą stroną gry. Przeniesienie sporu politycznego i prawnego na grunt gospodarczy jest niekorzystne dla obu krajów – zaznaczył Erdogan.

Napięta sytuacja w stosunkach między Turcją a USA ma związek z przetrzymywaniem amerykańskiego pastora Craiga Brunsona. Został on oskarżony o wspieranie Kurdów oraz udział w nieudanym puczu przeciwko prezydentowi Erdoganowi w 2016 roku. Stany Zjednoczone domagają się jego uwolnienia.

REKLAMA/Advertisement

Brunson został aresztowany w październiku 2016 w Turcji, w której mieszka od 20 lat. Proces Amerykanina zaczął się w kwietniu. W zeszłym tygodniu turecki sąd zamienił mu areszt na areszt domowy. Wniosek o uchylenie tego środka został jednak odrzucony, a w razie uznania winy amerykańskiego duchownego grozi mu aż 35 lat więzienia.

za: rmf24.pl