USA: Pomnik Baphometa Świątyni Szatana przed stanowym parlamentem w Arkansas [WIDEO]

Oficjalnie zarejestrowane w USA wyznanie Świątynia Szatana (The Satanic Temple) dopięło częściowo swego po wielu miesiącach starań.

Wyznawcy odsłonili w czwartek pomnik Baphometa na placu przed Kapitolem stanu Arkansas w Little Rock. Świątynia Szatana przekonywała od dawna, że postawiony nieopodal (a potem zniszczony przez wandala) ??pomnik Dziesięciu Przykazań narusza konstytucyjną wolność religii i że instalacja nowego posągu wykaże tolerancję religijną.

Posąg Baphometa przedstawia diabelskiego stwora, któremu towarzyszy dwoje uśmiechniętych dzieci. Pierwszy znany opis Baphometa został wykonany przez Eliphasa Léviego, XIX-wiecznego okultystę, który przedstawił go jako kozła z wielkimi rogami, z kobiecymi piersiami, ze skrzyżowanymi kopytami, siedzącego na ujarzmionym globie ziemskim. Na łbie miał pentagram, na plecach zaś skrzydła. Jego prawa ręka z napisem “Solve” (rozwiąż) i złożonymi na krzyż palcami była wyciągnięta ku znajdującemu się u góry półksiężycowi. Lewa ręka z napisem “Coagula” (zwiąż), również ze skrzyżowanymi palcami, wyciągnięta natomiast do półksiężyca na dole. Na pokrytym łuską brzuchu miał kaduceusz, mitologiczne narzędzie uśmierzania sporów, tutaj będący symbolem drzewa poznania dobra i zła wyrażającego dualizm wszystkich rzeczy.

REKLAMA/Advertisement

Szczęśliwie pomnik ten nie może być zainstalowany na stałe, a jedynie czasowo. Zgodnie z prawem z 2017 r., wymaga legislacyjnego sponsorowania ze strony stanowych parlamentarzystów. The Satanic Temple zwracała się do nich z apelem, ale została zignorowana. Świątynia satanistyczna zapowiedziała jednak, że ??pozwie stan na bazie religijnej dyskryminacji.

Pomnik Dziesięciu Przykazań sponsorował republikański senator Jason Rapert. W oświadczeniu internetowym Rapert przyznał, że uznaje konieczność przestrzegania pierwszej poprawki również w stosunku do satanistów, jednak uważa ich za ekstremistów.

W wiecu satanistów uczestniczyło około 150 osób, ochranianych przez wielu funkcjonariuszy policji. Mniejsza grupa protestujących trzymających transparenty z wersetami biblijnymi, od czasu do czasu śpiewając pieśni chrześcijańskie.

za: washingtonpost.com
katv.com