Unia umocowana w konstytucji? Zdaniem Gowina to “wzmocniłoby podmiotowość Polski”

– Specjalny rozdział „europejski” w konstytucji przyczyniłby się do stabilizacji obecności Polski w UE, wzmocnienia jej podmiotowości określając zakres ingerencji UE w sprawy Polski – stwierdził wczoraj wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Takie rozdziały europejskie do swoich konstytucji powprowadzały te najsilniejsze i najbardziej dbające o własną podmiotowość kraje europejskie – Niemcy, Francja, ale także Węgry i szereg innych. Taki rozdział jest potrzebny (w polskiej konstytucji), ponieważ porządkuje relacje między Polską a Unią Europejską – powiedział na konferencji w w Lublinie i podkreślił jednomyślną postawę posłów PiS, PO, PSL, SLD, gdy przewodniczył nadzwyczajnej komisji konstytucyjnej w Sejmie w latach 2009-2011.

REKLAMA/Advertisement

Jarosław Gowin w sposób dość kuriozalny próbował argumentować chęć wpisania członkostwa w UE do konstytucji. Jego zdaniem zwiększyłoby to podmiotowość naszego kraju poprzez zapisy nt. zakresu ingerencji Brukseli w sprawy polskie.

– Ten rozdział pokazuje także granice dopuszczalnej ingerencji biurokracji brukselskiej w wewnętrzne sprawy Polski – zaznaczył i dodał, że w rozdziale znajdowałby się też zapis o ewentualnym wyjściu z UE – gdyby zostało ono poparte przez większość obywateli. Wicepremier zaznaczył, że w czasie kampanii wyborczej nie ma szans na przeforsowanie projektu większością 2/3 głosów w Sejmie.

REKLAMA/Advertisement

– My kładziemy ten projekt na stół. To jest jedyny konkret, jaki pojawił się w tej kampanii europejskiej, dotyczący spraw europejskich. Uważamy, że to jest dobry punkt wyjścia do dyskusji do dalszych prac w następnym parlamencie – dodał.

za: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement