7 grudnia 2023
Wydarzenia

Ukrainiec zatrzymany za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, na terenie województwa mazowieckiego, zatrzymali obywatela Ukrainy, który był zaangażowany w organizację nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Grupy Operacyjno-Śledczej z Placówki SG w Narewce, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Zabezpieczenia Działań, zatrzymali w Warszawie 31-letniego obywatela Ukrainy. Z materiału zgromadzonego w toku postępowania wynika, że mężczyzna przynajmniej od roku zajmował się nielegalnym przemytem migrantów przez zieloną granicę.  Zatrzymany organizował przewoźników grupom migrantów oraz koordynował transport z terenu przygranicznego na terytorium państw Europy Zachodniej. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono środki łączności, którymi posługiwał się, dokonując czynów przestępczych, laptopy oraz środki pieniężne.

Jest to kolejne zatrzymanie w ramach śledztwa prowadzonego w kierunku ujawnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności członków zorganizowanej grupy przestępczej, organizującej na szeroką skalę przemyt nielegalnych migrantów z Białorusi do Polski.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Białymstoku skierował wniosek do Sądu Okręgowego w Białymstoku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Ewelina Szczepańska

 film: Komenda Główna SG

za: strazgraniczna.pl