Turcy reagują na ostrzeżenia Trumpa: Nie damy się zastraszyć groźbami!

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Ankary na słowa Donalda Trumpa, który na Twitterze zagroził, iż “zrujnuje Turcję ekonomicznie, jeśli uderzy ona na Kurdów”.

Trump ostrzega: Zrujnuję Turcję ekonomicznie, jeśli uderzy na Kurdów!

Minister spraw zagranicznych Turcji odniósł się do wypowiedzi amerykańskiego prezydenta mówiąc, że jego kraj nie na da się zastraszyć swojemu sojusznikowi z NATO.

– Mówiliśmy wielokrotnie, że nie boimy się i nie będziemy zastraszeni żadnymi groźbami – powiedział Mevlüt Çavuşoglu w emitowanym w telewizji wystąpieniu. – Strategiczni partnerzy, sojusznicy, nie prowadzą dyskusji za pośrednictwem Twittera, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

REKLAMA/Advertisement

Trump zasugerował także utworzenie “bezpiecznej strefy” o szerokości 20 mil (32 km) bez określania jej lokalizacji lub tego kto mógłby utworzyć, wyegzekwować lub zapłacić za tworzenie jej. Çavuşoglu nie wykluczył poparcia dla tego pomysłu mówiąc, że Turcja nie jest przeciwna koncepcji strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej.

Dzisiaj po tej wymianie zdań kurs tureckiej waluty spadł aż o 1,6% wobec dolara amerykańskiego.

Uwagi Trumpa spotkały się również z krytyką Ibrahima Kalina – rzecznika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który przysięgał, że Turcja będzie chronić swoje interesy i bezpieczeństwo. Dodał, że prezydent USA powinien szanować wspólny sojusz.

– Terroryści nie mogą być Twoimi partnerami i sojusznikami. Turcja oczekuje, że Stany Zjednoczone będą honorować nasze strategiczne partnerstwo i nie chcą, aby propaganda terrorystyczna miała na nie wpływ – stwierdził w oczywistym odniesieniu do Kurdów, których Turcy traktują jako terrorystów.

za: milliyet.com.tr