Trump: Jeśli Iran uderzy w Amerykanów lub amerykańskie aktywa, my uderzymy w 52 irańskie cele

Wczorajsze popołudniowe ostrzały amerykańskich celów w Iraku oraz deklaracja irańskiego generała Abuhamzeha skłoniły Donalda Trumpa do zamieszczenia kolejnego komentarza.

– Iran bardzo odważnie mówi o atakowaniu niektórych miejsc USA w akcie zemsty za to, że uwolniliśmy świat od ich terrorystycznego przywódcy, który właśnie zabił Amerykanina, i ciężko zranił wielu innych, nie wspominając już o wszystkich ludziach, których zabił w ciągu swojego życia, w tym ostatnio …. setki irańskich protestujących – napisał w nocy prezydent USA. – Już zaatakował naszą ambasadę i przygotowywał się do dodatkowych uderzeń w innych lokalizacjach. Iran od wielu lat jest problemem. Niech to posłuży jako OSTRZEŻENIE, że jeśli Iran uderzy w Amerykanów lub amerykańskie aktywa, my uderzymy w 52 irańskie cele (reprezentujące 52 amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez Iran wiele lat temu), niektóre (…) ważne dla Iranu i kultury irańskiej oraz te cele, a także sam Iran BĘDZIE UDERZONY BARDZO SZYBKO I BARDZO MOCNO. USA nie chcą już więcej gróźb!

Liczba 52 odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce u zarania istnienia Islamskiej Republiki Iranu. Chodzi o tzw. kryzys zakładników – kryzys w stosunkach amerykańsko-irańskich, do jakiego doszło po zajęciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie 4 listopada 1979 r. przez grupę kilkuset studentów i wzięciu przez nich wszystkich przebywających w placówce dyplomatycznej jako zakładników. Wydarzenie to miało miejsce dziewięć miesięcy po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie, gdy między siłami biorącymi udział w rewolucji trwała jeszcze walka o władzę.

24 kwietnia 1980 r. armia amerykańska przeprowadziła nieudaną operację Orli Szpon, której celem było odbicie zakładników. Ostatecznie zostali oni zwolnieni, po amerykańsko-irańskich negocjacjach, 20 stycznia 1981 r.

REKLAMA/Advertisement