Trump: Gdy szczepionka na COVID-19 będzie gotowa, użyjemy armii do jej dystrybucji [WIDEO]

Prezydent Trump oznajmił podczas rozmowy z Marią Bartiromo z Fox Business przed weekendem, że “szybko” zmobilizuje wojsko USA do dystrybucji szczepionki koronawirusowej, gdy tylko będzie ona gotowa. Szczepienia skoncentrują się najpierw na domach opieki i osobach starszych, które są najbardziej narażone na śmiertelne powikłania wywołane wirusem.  

– Zmobilizujemy nasze wojsko i inne siły, ale zmobilizujemy nasze wojsko na podstawie tego, że mamy szczepionkę. Wiecie, dostarczenie tej szczepionki jest wielkim wysiłkiem. Nasze wojsko jest teraz mobilizowane, więc na koniec w tym roku będziemy mogli dostarczyć ją bardzo, bardzo, bardzo szybko – powiedział prezydent. – Będziemy dysponować ogromną siłą, ponieważ zakładając, że ją (szczepionkę – przyp. red.) otrzymamy, musimy ją rozprowadzić. A jeśli nie będziesz zmobilizowany i gotowy, nie będziesz w stanie tego robić przez długi czas. Więc zaczynamy  już teraz.

Prezydent powiedział, że spodziewa się, że szczepionka będzie dostępna do końca tego roku, co jest bardzo optymistycznym terminem, biorąc pod uwagę, że wielu ekspertów, w tym członek grupy zadaniowej ds. koronawirusa dr Anthony Fauci – dyrektor wchodzącego w skład Narodowych Instytutów Zdrowia Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych oraz doradca prezydentów USA, twierdzi że zajmie to co najmniej 12 do 18 miesięcy.

Do tej pory wg oficjalnych danych wirus zabił ponad 84 tys. Amerykanów. Prezydent wskazał, że oczekuje, że liczba ta będzie nadal rosła.

– Być może w tym kraju stracimy ponad 100 tys. – powiedział prezydent.

Opublikowane w czwartek badanie CBS News pokazuje, że 43% Amerykanów uważa, że ??prezydent dobrze sobie radzi z wirusem, w porównaniu z 48% w kwietniu i 53% w marcu. Jak wynika z sondażu, tylko 38% Amerykanów ufa informacjom nt. koronawirusa podawanych przez Trumpa, w porównaniu z 61%, którzy ufają swojemu gubernatorowi, a 62%, którzy ufają Fauci’emu.

REKLAMA/Advertisement