Tramwaj z Gwiazdą Dawida będzie jeździć po Warszawie, by uczcić Żydów – ofiary Holokaustu [WIDEO]

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holokaustu jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. przez Armię Czerwoną.

W tym roku dzień ten wypada w poniedziałek i podobnie jak we wcześniejszych latach staraniem Fundacji Shalom na ulice stolicy w południe wyjedzie z Placu Narutowicza zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, symbolizujący tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Do godz. 18.00 będzie kursować trasą Plac Narutowicza – Filtrowa- Nowowiejska – Marszałkowska -Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza.

Nagranie pokazuje tę akcję w 2018 r.

Fundacja Shalom powołana została jako amerykańsko-polsko-izraelska Fundacja Shalom w 1988 r. z inicjatywy aktorki Gołdy Tencer, działa na rzecz kultywowania pamięci tradycji żydowskich w Polsce. Fundacja prowadzi Centrum Kultury Jidysz, funkcjonujące w Warszawie przy ulicy Andersa 15. Jego celem jest propagowanie języka jidysz oraz sztuki żydowskiej w aspektach dydaktycznym, kulturalnym i naukowym. Centrum oferuje m.in. kursy i warsztaty z języka jidysz, wykłady z literatury jidysz, a także międzynarodowe seminaria z tego zakresu programowego. Kolejne przedsięwzięcie – Żydowski Uniwersytet Otwarty ma na celu przekazywanie wiedzy na temat kultury, twórczości i działalności społecznej Żydów.

REKLAMA/Advertisement