Tłum wzywa Erdogana do marszu na Jerozolimę. Prezydent odpowiada: “Wkrótce, jeśli Allah będzie chciał!” [WIDEO]

Ciekawe nagranie na Twitterze zamieścił Abdullah Bozkurt – niegdyś dziennikarz “Zaman” – dziennika tureckiego, którego nakład wynosił około 650 tys. w lutym 2016 r. przed zlikwidowaniem go przez rząd 4 marca 2016 r. Założony w 1986 r. “Zaman” był pierwszym tureckim dziennikiem, który trafił do Internetu w 1995 r. Publikował wiadomości krajowe, międzynarodowe, biznesowe i inne. Miał również wielu stałych felietonistów, którzy zajmują się bieżącymi sprawami, wywiadami i działem kultury.

Gazeta początkowo wspierała Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), ale coraz bardziej krytykowała tę partię i jej przywódcę, prezydenta Turcji i byłego premiera Recepa Tayyipa Erdogana, szczególnie po zamknięciu przez AKP dochodzenia w sprawie korupcji na szczytach władzy. Przejęcie było motywowane rzekomymi powiązaniami gazety z ruchem Hizmet tureckiego duchownego Fethullaha Gülena, którego rząd oskarża o próbę zamachu stanu. Gazeta została zamknięta dekretem nr 668, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw w dniu 27 lipca 2016 r. Bozkurt ostatecznie udał się na emigrację.

Nagranie przedstawia prezydenta Turcji na spotkaniu z sympatykami i działaczami AKP. Tłum skanduje “Wodzu, prowadź nas na Jerozolimę”, na co Erdogan odpowiada “Wkrótce, jeśli Allah będzie chciał!”.

W maju 2018 r., po ogłoszeniu decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu jej ambasady do Jerozolimy, wybuchły walki między izraelskimi oddziałami a palestyńskimi demonstrantami w Strefie Gazy. 14 maja Erdogan oskarżył Izrael o “ludobójstwo” po uśmierceniu protestujących Palestyńczyków i oskarżył Izrael o bycie “państwem terrorystycznym”. Turecki rząd ogłosił także trzydniowy żałobę narodową. 15 maja 2018 r. Turcja wyrzuciła z kraju ambasadora Izraela i wycofała swojego ambasadora w Tel Awiwie na konsultacje w proteście przeciwko zabijaniu Palestyńczyków przez wojska izraelskie. W odpowiedzi Izrael wydalił konsula tureckiego w Jerozolimie. Ponadto izraelski minister rolnictwa Uri Ariel zarządził zamrożenie eksportu produktów rolnych z Turcji.

 

Ukazała się nowa książka Karola Skorka pt. “Zrozumieć kapitalizm”