Timmermans nie odpuszcza! Bruksela nie wycofa skargi do TSUE ani procedury art. 7

– Do 17 stycznia Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu TSUE; w tym czasie KE oceni nowelizację ustawy o SN. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans w środę miał rekomendować kontynuowanie procedury z art. 7 wobec Polski i nie wycofywanie skargi z TSUE – takie informacje przynosi korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Frans Timmermans informował o decuzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która nałożyła na Polskę obowiązek zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

REKLAMA/Advertisement

– (Timmermans) mówił o środkach dyscyplinarnych podjętych względem pewnych sędziów (w Polsce – red.), którzy skierowali zapytanie prejudycjalne do TSUE. Wiceprzewodniczący informował również o wyniku trzeciego wysłuchania Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu unijnego, które miało miejsca na Radzie ds. Ogólnych – stwierdził kolega Timmermansa, wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis dodał, że Polska do 17 stycznia ma przedstawić raport, który dotyczyć ma wdrożenia nakazu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE:

REKLAMA/Advertisement

– Będziemy kontynuować dialog z Polską ws. praworządności w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. Do tego czasu przedstawimy ocenę przyjętej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – stwierdził eurokrata.

Wiceszef Komisji Europejskiej nie odpowiedział na pytanie, czy Bruksela wycofa skargę z TSUE złożoną na Polskę po tym jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przywróciła oddelegowanych wcześniej w stan spoczynków sędziów do orzekania w Sądzie Najwyższym. Trudno się jednak tego spodziewać, skoro brukselscy urzędnicy widzą kompletną uległość polskich władz i pewnie będą próbowali całkowicie utrącić reformę sądownictwa, czego od początku nie ukrywają.

za: polsatnews.pl