Szwedzka armia wesprze największą paradę LGBT m.in. skokami spadochroniarzy z tęczowymi flagami

Szwedzkie Siły Zbrojne (Försvarsmakten, dosłownie “Siły Obrony”) ogłosiły wczoraj na swojej oficjalnej stronie, iż wesprą szereg imprez podczas zaczynającej się 31 lipca imprezie EuroPride.

EuroPride to coroczna parada LGBT z okazji Christopher Street Day (CSD) w jednym z miast europejskich. Począwszy od 1991 r. European Pride Organizer’s Association przyznaje jednemu z miast tytuł “EuroPride”. Demonstracja CSD jest w tym mieście wtedy odpowiednio większa, co w zamyśle organizatorów ma temu wydarzeniu nadać większy rozmach, a tym samym przyciągnąć uwagę opinii publicznej na sprawy LGBT. W tym roku po raz pierwszy gospodarzami są dwa miasta: Sztokholm i Göteborg.

REKLAMA/Advertisement

Oficjalne konta armii w mediach społecznościowych zaprezentował plakaty dwóch żołnierzy (kobiety i mężczyzny, domyślnie geja i lesbijski) z twarzami w barwach tęczy i angielskim hasłem “We don’t always march straight” – co dosłownie znaczy “Nie zawsze maszerujemy prosto”, ale słowo “straight” jest też używane w sensie “heteroseksualny”. Podpis pod zdjęciami głosił: “Bez względu na to, gdzie i kiedy maszerujemy, zawsze bronimy prawa do życia tak, jak chcesz, z kimkolwiek chcesz.”

Siły Zbrojne zaplanowały szereg wydarzeń związanych z obchodami EuroPride, w tym występ reprezentacyjnej orkiestry wojskowej i pokaz spadochroniarzy skaczących z tęczowymi flagami.

REKLAMA/Advertisement

za: forsvarsmakten.se

REKLAMA/Advertisement