Szwedzcy protestanci: Nie wiadomo, czy Jezus był mężczyzną czy kobietą

Przed miesiącem Kościół Szwecji doradził swoim duchownym, aby unikali terminów takich jak „Pan” i „On” w nabożeństwach, aby uniknąć sugerowania, że ​​Bóg jest mężczyzną. Sformułowanie neutralne pod względem płci ma na celu uczynienie Kościoła „bardziej otwartym”.

Zalecenie to zawarto w nowym poradniku Kościoła, który obejmuje kwestie języka, liturgii, muzyki i inne aspekty kultu. Nowa wersja została zatwierdzona na corocznym jesiennym konwencie Kościoła w Uppsali, który miał miejsce w czwartek. Nowy poradnik zastępuje poprzednią wersję z 1968 r. Prace nad aktualizacją rozpoczęto w 1997 r.

REKLAMA/Advertisement

Kwestia ta stała się jeszcze bardziej napięta, gdy Susann Senter – dziekanka kościoła w Västerås określiła Jezusa słowem “hen” w zapowiedzi nabożeństwa bożonarodzeniowego. Zaimek ten jest używany, gdy płeć danej osoby jest nieznana lub nieistotna. Niektórzy użytkownicy Twittera nie omieszkali zapytać, czy jest to teraz oficjalne zdanie Kościoła. Senter ibiskup Västerås – Mikael Mogren zmuszeni byli złożyć wyjaśnienia.

– Słowo “hen” jest sposobem na przedstawienie nowej perspektywy – napisała Senter w oświadczeniu. Według niej, płeć Chrystusa nie jest głównym aspektem jego tożsamości. Dodała również, że ludzie mogą nadal używać “tradycyjnego” określenia, podczas gdy inni mogą wybrać nowe.

REKLAMA/Advertisement

za: svenskakyrkan.se