Szwecja: “Obrońcy praw zwierząt” żądają zmiany nazwy ul. Rybackiej na ul. Przyjaciół Ryb

Grupa praw zwierząt PETA wezwała burmistrz Sztokholmu – Karin Wanngård (Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza) do zmiany nazwy ulicy z obecnej – upamietniającej “masowe mordy dokonane na wrażliwych stworzeniach morskich” na taką, które zachęca do “szacunku i życzliwości”.

PETA chce, aby nazwa “Fiskargatan” (ulica Rybacka) w dzielnicy Södermalm została zmieniona na “Fiskarnas Vänners Gata” (ulica Przyjaciół Ryb). Jeśli burmistrz zaakceptuje ten wniosek, organizacja obiecuje ofiarować “wegańską rybę” każdej osobie mieszkającej na tej ulicy.

REKLAMA/Advertisement

– To sposób, aby przekazać poważny komunikat: zmiana nazwy ulicy może być katalizatorem dla ludzi, aby chcieli dowiedzieć się więcej o rybach i przemyśleć ich stosunek do tych fascynujących zwierząt – powiedziała Sascha Camilli z PETA portalowi “The Local”. – Chcemy podkreślić, że ryby to inteligentne, wrażliwe istoty, które – podobnie jak ludzie i inne zwierzęta – mogą odczuwać ból, strach i radość.”

Do tej pory burmistrz Sztokholmu nie ustosunkowała sie jeszcze do propozycji. Zapytana, czy zmiana nazwy ulicy jest rzeczywiście konieczna, aby skłonić sztokholmczyków do jedzenia mniejszej ilości ryb, Camilli stwierdziła że proponowana nowa nazwa może wzbudzić pewną dumę wśród mieszkańców.

REKLAMA/Advertisement

– Im więcej dowiadujemy się o innych istotach, z którymi dzielimy planetę, tym trudniej jest usprawiedliwić zabijanie ich jako wypełniacza kanapek. Za sprawą publicznego sprzeciwu wobec tego okrucieństwa i nazwania siebie przyjaciółmi ryb, mieszkańcy Sztokholmu mogliby czuć się dumni ze swego współczującego podejścia, które ich miasto promuje.

za: thelocal.se

REKLAMA/Advertisement