Szumowski o przymusie maseczek: “Żadna choroba nie jest przeciwskazaniem”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski po powrocie z urlopu rozpoczął festiwal występów medialnych i bardzo mocno akcentował konieczność noszenia maseczek i zasłaniania ust i nosa. Stwierdził też, że “żadna choroba nie jest przeciwskazaniem”. Jednak jak zauważył znany bloger i kontestator histerii związanej z Covid-19 Piotr Wielgucki, minister zapomniał o rządowych przepisach wyraźnie mówiących o tym, że wśród osób zwolnionych z obowiązku zakrywania ust i nosa są m. in. “osoby, które mają problem z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane”.

– Należy zakładać maseczki, zasłaniać nos i usta. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak przeciwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust. Jeżeli ktoś ma ciężką niewydolność oddechową, to raczej zazwyczaj nie chodzi do sklepu i do autobusu, ale zawsze można założyć przyłbicę – mówił Szumowski w Polsat News.

REKLAMA/Advertisement

– Nie ma żadnej wymówki. Za to, że ktoś nie ma maseczki, albo przyłbicy w zamkniętym pomieszczeniu, powinien dostawać mandat – dodał.

Okazuje się jednak, że minister nie wspomniał o rozporządzeniu i informacjach na rządowych stronach, co bardzo dosadnie wytknął mu bloger Piotr Wielgucki.

REKLAMA/Advertisement

– Dziś bezgraniczny dureń i cynik @SzumowskiLukasz mówił, że nikt nie jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nos, a stan zdrowia to wymówka. Prócz obowiązujących przepisów, oficjalne wytyczne z strony rządowej. Ciebie durniu w cyrku powinni pokazywać – napisał Wielgucki, wklejając screeny z kluczowymi fragmentami oraz podając odpowiedni link do rządowych serwisów.