Szokujące informacje prof. Cenckiewicza! Teczki wojskowej bezpieki były niszczone jeszcze w … 2013 roku.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, bezprawne niszczenie dokumentów w archiwach wojskowych, w tym także akt komunistycznego kontrwywiadu wojskowego – Wojskowej Służby Wewnętrznej miało miejsce jeszcze w 2013 roku. Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz poinformował, że w tej sprawie złożył do prokuratury kolejne doniesienia.

Do niszczenia dokumentów, które według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej dochodziło w 2013 roku, a wcześniej archiwiści byli pewni, że ostatnie takie zdarzenia miały miejsce w roku 2009. Prof. Cenckiewicz powiedział, że złożył już zawiadomienie do prokuratury:

REKLAMA/Advertisement

Ta stopniowo odkrywana przez nas skala zniszczeń jest szokująca. W tej sprawie złożyłem do prokuratury kolejne, już czwarte, doniesienie – powiedział historyk. Autor “Długiego ramienia Moskwy” dodał, że dzisiaj odbyć ma się specjalna narada szefostwa Wojskowego Biura Historycznego oraz podlegających mu archiwów wojskowych.

WSW była organem podległym MON; wywodziła się bezpośrednio z Głównego Zarządu Informacji WP – instytucji zakładanej przez Sowietów, której oficerowie zajmowali się walką z Żołnierzami Wyklętymi oraz wykrywaniem “wrogich elementów” w Ludowym Wojsku Polskim. Szefem tej służby był późniejszy minister spraw wewnętrznych i osoba nr 2 w PRL w latach 80-tych generał Czesław Kiszczak, który rozpoczynał karierę właśnie w GZI.

REKLAMA/Advertisement

Wojskowe Biuro Historyczne informowało w czerwcu o niszczeniu archiwów wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie. Pośród zniszczonych dokumentów były między innymi groźby kierowane do byłego premiera Jana Olszewskiego w latach 2005-2006.

Do tej pory prokurator IPN oskarżył byłego dyrektora Departamentu Kadr MON gen. dyw. Andrzeja W. (w stanie spoczynku) oraz byłego dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie dr. Czesława Ż. “Oskarżonym zarzucono uchylanie się w okresie od dnia 15 maja 2012 roku do dnia 4 stycznia 2016 roku od przekazania do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy o IPN-KŚZpNP, dokumentów archiwalnych, wytworzonych przez byłe wojskowe organy bezpieczeństwa państwa” – podała prokuratura. Obydwu oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA/Advertisement

za: www.pap.pl