Szef węgierskiego MSZ: Miliony imigrantów zaleją Europę i kraje Bałkanów Zachodnich ich nie powstrzymają, jeśli zawiedzie umowa między UE a Turcją

Unia Europejska „w pełni oddała kontynent” nielegalnym migrantom, „wręczając im zaproszenia do Europy” – powiedział agencji MTI minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó na marginesie międzynarodowej konferencji w Bledzie w Słowenii.

Dodał, że polityka migracyjna UE musi zostać zmieniona. Jego zdaniem, „jedyną ochronę” przed nielegalną migracją zapewnia umowa między UE a Turcją.

REKLAMA/Advertisement

– Jeśli z jakiegoś powodu to porozumienie zawiedzie, setki tysięcy i miliony zaleją Europę, a kraje Bałkanów Zachodnich na pewno nie będą w stanie ich powstrzymać – stwierdził.

Zatrzymanie nielegalnej migracji wymaga ochrony granic, ale „UE nie zrobiła nic w tym kierunku na południe od Węgier. Co więcej, zachęciła setki tysięcy do łamania prawa i przekraczania granic”, powiedział Szijjártó. Dodał, że zamiast „opowiadać się za przepuszczalnością granic” społeczność powinna skoncentrować się na kontroli granic.

REKLAMA/Advertisement

Jako kolejny środek Szijjártó wezwał do przyspieszenia integracji europejskiej krajów na Bałkanach Zachodnich. Powiedział, że im szybciej Serbia i Czarnogóra przystąpią do UE, tym bardziej prawdopodobne będzie, że nielegalni migranci zostaną zatrzymani, zanim dotrą do granic Węgier. Dodał, że integracja Bałkanów oznacza przesunięcie linii ochrony UE na południe.

Szijjártó ostrzegł, że w ostatnich miesiącach presja migracyjna ponownie wzrosła na Bałkanach Zachodnich, dodając że aż 224 tys. nielegalnych migrantów przybyło do Turcji w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku, a około 6 tys. przybyło do Grecji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

REKLAMA/Advertisement

Na marginesie konferencji Szijjártó prowadził dwustronne rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Hiszpanii, Słowenii i Finlandii, a także z sekretarzem generalnym Unii Śródziemnomorskiej.

za: hungarytoday.hu