Święta Bożego Narodzenia zaczęły się spokojnie u wyznawców chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie [WIDEO]

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w innych krajach muzułmańskich na całym świecie spokojnie rozpoczęli obchodzenie Bożego Narodzenia.

W Betlejem, pomimo nasilenia przemocy w ostatnim czasie, po uznaniu przez prezydenta Donalda Trumpa Jerozolimy jako stolicy Izraela, nastał świąteczny nastrój. Miasto czczone jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa, przyjęło tysiące chrześcijańskich pielgrzymów na obchody Bożego Narodzenia. Pojawiajace siee kilka dni temu informacje, jakoby muzułmański burmistrz miasta – które znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej – chciał zakłócić chrześcijańskie obchody, zostały przez jego biuro szybko zdementowane. Wręcz przeciwnie, władze miejskie udzieliły dużego wsparcia. W tradycyjnym pochodzie wziął udział m.in. widoczny na fotografii palestyński zespół reprezentacyjny. Patriarcha Jerozolimy, Pierbattista Pizzaballa, był również w mieście na Zachodnim Brzegu, aby rozpocząć uroczystości i poprowadzić o północy pasterkę w Kościele Narodzenia Pańskiego.

REKLAMA/Advertisement

Spokojnie rozpoczęło się również Boże Narodzenie w Iraku. W Mosulu oraz Al-Qosh chrześcijanie świętowali Wigilię po raz pierwszy od czasu wypędzenia terrorystów z ISIS. Takie sceny dla wielu irackich chrześcijan byłyby nie do pomyślenia rok temu. W kontrolowanej już praktycznie całkowicie przez siły wierne prezydentowi al-Assadowi Syrii również nie było problemów.

Egipskie mniejszości chrześcijańskie przygotowywały się do Bożego Narodzenia z niepokojem po roku bezprecedensowej przemocy. Tysiące dodatkowych policjantów i pracowników ochrony zostało skierowanych do pilnowania około 3000 kościołów w całym kraju, ogłosiło w zeszłym tygodniu egipskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

REKLAMA/Advertisement