Suchodolski: Sanacja jako obóz rządzący zabrała się za budowę socjalizmu i zetatyzowanej gospodarki [WIDEO]

– Sanacja, która budowała socjalizm, nie liczyła się ze zdaniem ani Rybarskiego, ani innych ekonomistów propagujących idee wolnego rynku. I to była wielka tragedia Polski, gdyż wiadomo, że socjalizm to prosta droga do totalitaryzmu, a gospodarka wolnorynkowa to jeden z fundamentów normalności i wolności w państwie – mówił autor książki “Jak sanacja budowała socjalizm” w wywiadzie udzielonym Janowi Bodakowskiemu dla portalu fronda.pl

O tej tematyce Sławomir Suchodolski mówił również podczas zorganizowanej w Warszawie 12 maja 2018 r. (w rocznicę puczu majowego) konferencji “Piłsudski i sanacja – prawda i mity”.

– Sanacja jako obóz rządzący zabrała się za budowę socjalizmu i socjalistycznej, zetatyzowanej gospodarki. Chociaż dyktator nieraz powtarzał, że na gospodarce się nie zna i go nudzi a posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nazywał szyderczo “posiedzeniami Komitetu Ajkomicznego (lub Ejkomicznego), nie oznaczało to że nie odpowiada za etatyzację gospodarki – przypominał Sławomir Suchodolski. – Kreował on politykę kadrową, czyli wysuwał odpowiednie osoby do odpowiednich resortów gospodarczych, z reguły zwolenników socjalizmu. Poza tym Piłsudski, jak i reszta sanatorów wyznawał kult statolatrii i omnipotencji państwa.

na zdj. Eugeniusz Kwiatkowski (drugi od lewej) i Józef Piłsudski

REKLAMA/Advertisement