Stary Grodków: Uroczystości ku czci pomordowanych żołnierzy NSZ z oddziału „Bartka” [WIDEO]

Z udziałem weteranów podziemia antykomunistycznego oraz ich rodzin, przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych odbyły się w sobotę w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordu dokonanego przez funkcjonariuszy UB i NKWD na żołnierzach oddziału kpt. Henryka Flamego “Bartka”.

Na Polanie Śmierci odprawiona została Msza Święta. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

REKLAMA/Advertisement

– Dziś naszą obecnością w tym miejscu, miejscu uświęconym krwią zamordowanych bohaterów, pod krzyżem, świętym symbolem naszego kodu cywilizacyjnego, w imię którego nasi żołnierze walczyli, odtwarzamy łańcuch pokoleń. Kolejne ogniwa odkopujemy z niepamięci. I będziemy to czynić, składając raport rodzinom i krewnym zamordowanych, aż wszyscy żołnierze legendarnego „Bartka” odzyskają imiona – powiedział w imieniu prof. Krzysztofa Szwagrzyka dr Tomasz Greniuch z Biura Poszukiwań i Identyfikacji z Delegatury IPN w Opolu.

W lipcu 1946 r. do oddziału VII (Śląskiego) Okręgu NSZ przeniknęli agenci bezpieki. Ubecy, podający się za reprezentantów sztabu Obszaru Zachodniego NSZ, mieli zorganizować przerzucenie części oddziału na Zachód. Później żołnierze “Bartka” mieli trafić do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Był to jednak kolejny komunistyczny podstęp, który skończył się masakrą partyzantów. Co najmniej 167 żołnierzy zgrupowania „Bartka” zostało wywiezionych na teren dzisiejszego województwa opolskiego i zamordowanych (masowe mordy miały miejsce w lasach w okolicach wsi Barut oraz okolicach lotniska w Starym Grodkowie). Część zabito tzw. metodą katyńską tj. strzelając w tył głowy, innych zlikwidowano w baraku, który wcześniej zaminowany wysadzono w powietrze razem ze śpiącymi w nim żołnierzami.

REKLAMA/Advertisement