Sri Lanka: Publiczne Msze i nabożeństwa odwołane. Kard. Ranjith: “Bezpieczeństwo najważniejsze”.

Wczoraj, w piątek, który jest muzułmańskim dniem modlitwy na Sri Lance zwiększono środki bezpieczeństwa. Tamtejszy episkopat podjął również bezprecedensową decyzję i zawiesił do odwołania odprawianie publicznych Mszy Świętych i nabożeństw. Arcybiskup Kolombo, kard. Malcolm Ranjith zaznaczył, że: “Bezpieczeństwo jest najważniejsze”.

Sytuacja w azjatyckim kraju jest ciągle bardzo napięta; służby cały czas poszukują 140 podejrzanych o związki z tzw. Państwem Islamskim, które przyznało się do zamachów przeprowadzonych w Wielkanoc w kościołach i hotelach. Ponadto, opinia publiczna jest oburzona faktem, że zagraniczne służby kilka dni wcześniej przekazały tamtejszym władzom informacje o możliwości przeprowadzenia zamachów.

REKLAMA/Advertisement

– To bardzo poważna sprawa, ponieważ jasno widać, że zamachów można było uniknąć. Komu możemy zaufać, jeśli zawodzą służby, których zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa? – pyta bezradnie kardynał Malcolm Ranjith.

Duchowny, wraz z innymi przedstawicielami episkopatu podjął dramatyczną decyzję o odwołaniu wszystkich publicznych liturgii argumentując to względami bezpieczeństwa. Również przywódcy muzułmańscy zaapelowali do wyznawców islamu o to by ci w piątek nie udawali się do meczetów, a swoje modły odprawili w domu. Z kolei prezydent kraju Maithripala Sirisena  wzywa mieszkańców Sri Lanki, aby nie uznawali oni muzułmanów jako terrorystów.

REKLAMA/Advertisement

Kard. Ranjith powiedział, że nie wierzy narracji władz wedle których zamachy na kościoły i hotele były odpowiedzią na ataki na meczety w Nowej Zelandii. Kapłan mówi o międzynarodowej grze i siłach, którym zależy na destabilizacji tego wyspiarskiego kraju.

– Sri Lanka nie ma z tym atakiem przecież nic wspólnego. Tymczasem zdaje się, że istnieją zagraniczne siły, którym zależy na destabilizacji w naszym kraju i położeniu na nim ręki. Sri Lanka leży blisko subkontynentu indyjskiego. Z geograficznego punktu widzenia odgrywa ważną rolę w interesach geopolitycznych i ekonomicznych w tym regionie – zaznacza arcybiskup Kolombo i apeluje do międzynarodowych sił, aby te nie mieszały się do wewnętrznych spraw Sri Lanki.

Służby medyczne poinformowały też, że tragiczny bilans zamachów jest mniejszy niż ogłoszono. Ich zdaniem w zamachach przeprowadzonych w niedzielę śmierć poniosło 250-260 osób, a nie 359 jak wcześniej mówiono. Zawyżona liczba spowodowana jest mało precyzyjnymi informacjami podawanymi przez kostnice oraz trudnościami w identyfikacji rozerwanych ciał.

za: pch24.pl

 

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podało szczegóły nt. Marszu #STOP447 – udostępnij dalej! [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement