Spotkanie prezydenta z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce: “Gdy patrzę na Państwa, uśmiecham się”

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela w Polsce JE Alexander Ben Zvi oraz b. ambasador Izraela w Polsce, Kawaler Orderu Orła Białego, prof. Szewach Weiss.

Podczas wystąpienia Prezydent nawiązał do swojej decyzji o niewzięciu udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie 23 stycznia. Podkreślił, że uznał to za stosowne ponieważ organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego przywódcę. 

Przypomniał, że to właśnie w Polsce, “na naszej dzisiejszej ziemi – wtedy okupowanej przez Niemców hitlerowskich – jest to miejsce, gdzie rozsypane są prochy”. – Uważam, że to jest miejsce właściwe, najlepsze. Że nie wolno temu miejscu tej pamięci zabierać, przenosząc ją gdzie indziej i gdzie indziej akcentując to, co stało się ponad 75 lat temu – zaznaczył, mówiąc o Auschwitz.

Prezydent podziękował Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce za wsparcie i “jednoznaczne opowiedzenie się po polskiej stronie po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina” na temat przyczyn II wojny światowej. 

– Bardzo dziękuję i ogromnie się cieszę, że mogę po raz kolejny gościć Państwa na naszym dorocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. Tak się złożyło, że to jest nasze tradycyjne spotkanie chanukowe, ale drugi raz w trakcie mojej prezydentury, w trakcie tego czasu, kiedy z żoną pełnimy swoją służbę w Pałacu Prezydenckim jest tak, że Chanuka zbiegła się ze świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym, spotykamy się te kilka tygodni później. Chcę powtórzyć raz jeszcze te życzenia, które przesłałem do Państwa wspólnoty, do Państwa społeczności w związku z Chanuką. Życzenia wszelkiej pomyślności, jak najlepszego rozwoju, wszelkiego dobra i tego, co sobie Państwo wymarzycie, tego, co po prostu, czego każdy człowiek pragnie i ku czemu zmierza – mówił Andrzej Duda. 

REKLAMA/Advertisement

– Jesteśmy społecznością ludzi, którzy żyją w Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy różne poglądy, wyznajemy różne religie, ale żyjemy razem w szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Jestem Państwu za to bardzo wdzięczny. Gdy patrzę na Państwa, uśmiecham się i mówię: “Tak, jestem Prezydentem wszystkich Polaków”. Tak, dlatego że wszyscy, którzy przybywają do Pałacu Prezydenckiego i czują swój związek z Rzecząpospolitą Polską, z moim krajem, w którym zostałem wybrany na urząd Prezydenta, są dla mnie Polakami. Tak to postrzegam – dodał.

– My, Żydzi, jesteśmy tutaj, w Polsce, od około tysiąca lat. Jak powiedział Pan Prezydent, jest to Polin, tu mieszkamy. To stara legenda. Ale istnieje jej druga wersja, której wiele osób nie zna, a która powstała około 1650 roku. Została napisana od razu po tym strasznym czasie dla nas – polskich Żydów i polskiego narodu – po pogromie Chmielnickiego. Pewien rabin napisał wtedy elegię: jak to możliwe, że do takiej tragedii doszło tutaj, w Polonii? Polonia- dawna nazwa Polski w języku polskim. Jeżeli jednak przeczytamy to po hebrajsku, wyjdzie nam Polania, czyli “tu mieszka Bóg”. Reakcją polskiego rabina na tragedię z XVII wieku było: jak to jest możliwe tutaj, w Polsce, gdzie mieszka sam Bóg? Tak, tu są nasze korzenie – stwierdził Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

Foto: CGrzegorz Jakubowski/KPRP