Sondaż IBRIS: PiS z mniejszym poparciem, Koalicja Polska poza Sejmem a Konfederacja na progu

Jak wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez IBRIS dla “Rzeczpospolitej”, Polacy najczęściej zagłosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość (36,3 proc. poparcia).  Jednak jak widać, partia ma już mniejsze poparcie. Na drugim miejscu upalsowała się Koalicja Obywatelska  z wynikiem 26,9 proc. Trzecie miejsce dzierży Lewica – 12,9 proc. głosów.

Konfederacja ma w tym badaniu 5 proc. a więc z trudem dostaje się do Sejmu. Do parlamentu nie weszłaby Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) z 4.7 proc. poparcia. Ponad 13 proc. ankietowanych wskazało, że albo oddałoby głos na inne ugrupowanie, lub nie wie, na kogo zagłosować.

REKLAMA/Advertisement

Dziennik publikuje też wyniki sondażu prezydenckiego. Prowadzi Andrzej Duda z 44 proc., co oznacza dwie tury tych wyborów.  W II turze spotkałby się on z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Małgorzatą Kidawą-Błońską, na którą chce głosować 23.3 proc. badanych.

Potem są: Władysław Kosiniak-Kamysz – 7 proc., Robert Biedroń  – 6,6 proc, Szymon Hołownia – 5,7 proc. oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji z 5.1 proc., chociaż ugrupowanie to jeszcze nie rozstrzygnęło, kto będzie jego kandydatem.

REKLAMA/Advertisement