Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Służby białoruskie wciąż ułatwiają cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy
Wydarzenia

Służby białoruskie wciąż ułatwiają cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy

Służby białoruskie są cały czas zaangażowane w ułatwianie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski. Znajdujący się po stronie białoruskiej obszar przy granicy jest strefą dostępną wyłącznie dla służb białoruskich, jednak cały czas pojawiają się tam osoby, które próbują nielegalnie przedostać się do naszego kraju.

Służby białoruskie przewożą i podprowadzają cudzoziemców pod granicę, wskazują im miejsce dogodne do jej przekroczenia, a nawet dostarczają im narzędzia konieczne do przejścia przez barierę i niszczenia zabezpieczeń technicznych.

Wczoraj (4 września), na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, polski patrol zauważył osobę w umundurowaniu białoruskiego żołnierza, w kominiarce i z długą bronią, która próbowała niszczyć zaporę. Była po stronie białoruskiej, ale na widok polskiego patrolu cofnęła się w głąb Białorusi, nie zdążywszy uszkodzić bariery.

Służby białoruskie, współpracując bezpośrednio w tym celu z międzynarodowymi siatkami przemytników, czerpią ogromne zyski, aby przerzucić migrantów do wybranych przez nich krajów Unii Europejskiej. Taki sposób działania tylko potwierdza, że migranci, chociaż często w przestrzeni medialnej są myleni z uchodźcami, nie szukają schronienia w pierwszym bezpiecznym kraju. Często przemierzają tysiące kilometrów, aby nielegalnie przedostać się do Europy Zachodniej. Od początku 2023 r. polsko-białoruską granicę usiłowały pokonać osoby pochodzące z 51 krajów.

Ewelina Szczepańska

Polskie służby nie dopuszczają do nielegalnego przekroczenia granicy

za: strazgraniczna.pl

Exit mobile version