Skandal podczas obchodów w KL Auschwitz. Organizatorzy z muzeum obozowego “nie widzieli potrzeby odśpiewania hymnu RP”

W Oświęcimiu odbyły się dzisiaj obchody 79. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. został do niego skierowany przez okupantów niemieckich tzw. tarnowski transport, w którym znalazło się 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni.

Uroczystości miały podkreślić, że obóz przeznaczony był początkowo dla Polaków i nastawiony na wyniszczanie właśnie przedstawicieli naszego narodu, szczególnie inteligencji. Rocznica ta jest obchodzona jednocześnie jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

REKLAMA/Advertisement

Uroczystości odbywały się pod gmachem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego (mieści się w dwóch budynkach po dawnym PaństwowymMonopolu Tytoniowym przy ul. Kolbego, do których przybył wspomniany transport i gdzie wmurowano okolicznościową tablicę – przyp. red.) oraz następnie pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu.

Niestety doszło do skandalu!

REKLAMA/Advertisement

– Podczas obchodów 79. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz przy bud. dawn. Pol. Monop. Tytoniowego organizatorzy – Muzeum Auschwitz-Birkenau – nie widzieli potrzeby odśpiewania hymnu RP. Wyręczyły ich Rodziny Pol. Ofiar Obozów Koncentr. – poinformował na Twitterze historyk z katowickiego IPN.

O kolejnym incydencie informują Media Narodowe.

REKLAMA/Advertisement