Serbowie uczcili w Belgradzie ofiary NATO-wskiej agresji w 1999 r. [WIDEO]

Większość zachodnich dyplomatów zbojkotowała – pomimo zaproszenia – obchody 19. rocznicy rozpoczęcia bombardowań Serbii przez Sojusz Północnoatlantycki. Tysiące Serbów uhonorowało w sobotę ofiary ataków. W uroczystościach pod hasłem “Możemy wybaczyć, ale nigdy nie zapomnimy” uczestniczył prezydent Serbii – Aleksandar Vučić i wielu urzędników.

Odezwę z tej okazji wydał również Aleksander II Karadźordźewić – pretendent do tronu Serbii, jedyne dziecko ostatniego króla Jugosławii – Piotra II.

– W sobotę 24 marca mija 19 lat od agresji na nasz kraj i nasz naród. Wiele lat minęło, ale dalej pamiętamy nasze ofiary! To była agresja, którą Europa pamięta tylko z czasów II wojny światowej. Mam nadzieję, że taka agresja nigdy się nie powtórzy i że nasz kraj skoncentruje wszystkie swoje zasoby, aby rozwinąć silną i stabilną demokrację, gospodarkę, szacunek wszystkich obywateli bez względu na ich pochodzenie religijne lub etniczne. O obywatelach, którzy zginęli, a także wielu rannych nigdy nie wolno o nich zapomnieć. Niech pozostaną w naszych sercach na zawsze – napisał książę Aleksander.

24 marca 1999 r. rozpoczęła się trwająca do 20 czerwca Operacja Allied Force – przeprowadzona przez siły lotnicze NATO akcja bombardowania licznych celów w Serbii, mająca na celu wsparcie kosowskich Albańczyków i skłonienie Serbów do zaprzestania akcji militarnej przeciw zbuntowanej republice.

Samoloty NATO wykonywały loty atakując m.in. centrum radarowe w Podgoricy, lotniska w Serbii, Kosowie i Czarnogórze, sieci energetyczne, fabryki broni i amunicji, koszary policyjne i wojskowe oraz serbskie centra dowodzenia i łączności. Wykonywano również uderzenia na jednostki wojskowe armii jugosłowiańskiej, składy amunicji oraz inne obiekty zlokalizowane na terenie Kosowa. Sojusz rozszerzył operację niszcząc także linie komunikacyjne, oraz główne drogi w celu odizolowania jednostek jugosłowiańskich działających w Kosowie od głównych sił znajdujących się na terytorium Jugosławii. Wówczas też pociskami manewrującymi zaatakowano budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w centrum Belgradu. Według rządowych mediów w Belgradzie, liczba cywilnych ofiar ataków NATO sięga 2000 osób, w tym 90 dzieci.

za: royalcentral.co.uk
rt.com

REKLAMA/Advertisement