Senatorowie z USA naciskają na wypłatę żydowskich roszczeń! Jest list do premiera

Według źródeł portalu Wirtualna Polska grupa około 60 amerykańskich senatorów napisała i wysłała list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy domagają się w nim tzw. restytucji mienia żydowskiego – czyli wypłaty roszczeń. Dokument ma zostać ujawniony w tuż przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Informator WP twierdzi, że “to element walki między Departamentem Stanu a Kongresem”.

– W Polsce sądzi się, że postawa Ameryki wobec restytucji mienia pożydowskiego i JUST Act 447 to monolit. To nieprawda, w tej chwili jesteśmy świadkami konfliktu między Kongresem a Departamentem Stanu, który wg tego pierwszego celowo ociąga się z przekazywaniem corocznych raportów związanych z kwestiami restytucyjnymi w Europie – mówi źródło portalu.

REKLAMA/Advertisement

Jego zdaniem list ok. 60 senatorów ma być naciskiem wywieranym na Departament Stanu. Warto dodać, że został on podpisany przez większość liczącej 100 senatorów izby. Sygnatariusze mają się domagać zdecydowanych działań polskiego rządu w restytucji mienia w związku z ustawą 447. Ma on zostać upubliczniony tuż przed 12 czerwca, kiedy za Ocean poleci prezydent Andrzej Duda.

– Departament Stanu obawia się, że ten list zostanie potraktowany jako element presji na polski Sejm. Nie chcemy do tego dopuścić – dodaje informator WP i zaznacza, że strona amerykańska wie, że premier do tego pisma się nie odniesie, bo jego partnerem w relacjach międzyrządowych jest Departament Stanu, czyli amerykańska dyplomacja, a nie grupa senatorów. Pod listem podpisali się w większości demokraci, a motywacje polityków mają być różne.

REKLAMA/Advertisement

– Senator Tammy Baldwin z Wisconsin stwierdziła, że list podpisze, ponieważ ma dobrą znajomą w Rumunii, której komuniści odebrali po wojnie majątek. Niestety całą Europę Środkową wrzuca się w takich chwilach do jednego worka – mówi źródło portalu. Pod listem podpisać się miał znany senator z Florydy Marco Rubio.

Jest to kolejne pismo amerykańskich senatorów skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. Poprzednie, zostało wystosowane ponad rok temu, pod koniec kwietnia 2018 r. Wtedy grupa 59 senatorów domagała się “przyjęcia ustawy reprywatyzacyjnej, która byłaby sprawiedliwa wobec ocalałych z Holokaustu polskich Żydów i ich rodzin”.

Wyrazili oni wówczas ubolewanie, że “Polska jest jedynym dużym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną”. Red. Marcin Makowski, który jest autorem tej wiadomości dodaje, że “można się spodziewać, że obecny list to kolejna inicjatywa tego samego środowiska politycznego na gruncie restytucyjnym”. Dziennikarz zaznacza, że pismo nie wpłynęło jeszcze poprzez oficjalne kanały do Kancelarii Premiera.

za: wp.pl