Sędzia Nizieński: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami [WIDEO]

– Niektórzy są zaczadzeni dawną propagandą. Nauczyli się tego, co komuniści o Brygadzie Świętokrzyskiej ppłk Bohuna twierdzili i nie znają zupełnie dowodów przeciwnych (.) Brygada Świętokrzyska poszła na zachód realizując w pewnym sensie to, do czego nawoływał ówczesny Wódz Naczelny, Kazimierz Sosnkowski – mówił na antenie TVP Info Bogusław Nizieński, sędzia, w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego.

W czasie II wojny światowej walczył on w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) oraz Armii Krajowej. We wrześniu 2016 r. został wybrany przewodniczącym Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającej przy Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Nigdy nie kolaborowała. (.) Walczyła z Niemcami pod Uniejowem – przypominał sędzia Nizieński, dodając iż Brygada wyzwoliła w końcowej fazie wojny niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie.

– A przede wszystkim około tysiąca więźniarek, z czego ok. 300 pochodzenia żydowskiego. (.) Obóz był przygotowany do spalenia więźniarek żywcem – stwierdził.

Zapytany o symbol Polski Walczącej wpisany w tęczową flagę, z oburzeniem odpowiedział:

– To jest hańba. Jak można znieważać walkę o niepodległą Polskę. Ta flaga nie ma nic wspólnego z polskością!

REKLAMA/Advertisement