Sędzia Nizieński: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami [WIDEO]

— Niektórzy są zaczadzeni dawną propagandą. Nauczyli się tego, co komuniści o Brygadzie Świętokrzyskiej ppłk Bohuna twierdzili i nie znają zupełnie dowodów przeciwnych (…) Brygada Świętokrzyska poszła na zachód realizując w pewnym sensie to, do czego nawoływał ówczesny Wódz Naczelny, Kazimierz Sosnkowski — mówił na antenie TVP Info Bogusław Nizieński, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego.

W czasie II wojny światowej walczył on w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) oraz Armii Krajowej. We wrześniu 2016 r. został wybrany przewodniczącym Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającej przy Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

REKLAMA/Advertisement

— Nigdy nie kolaborowała. (…) Walczyła z Niemcami pod Uniejowem — przypominał sędzia Nizieński, dodając iż Brygada wyzwoliła w końcowej fazie wojny niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie.

— A przede wszystkim około tysiąca więźniarek, z czego ok. 300 pochodzenia żydowskiego. (…) Obóz był przygotowany do spalenia więźniarek żywcem — stwierdził.

REKLAMA/Advertisement

Zapytany o symbol Polski Walczącej wpisany w tęczową flagę, z oburzeniem odpowiedział:

– To jest hańba. Jak można znieważać walkę o niepodległą Polskę. Ta flaga nie ma nic wspólnego z polskością!

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement