Salvini: Nowa koalicja rządowa powstała w Brukseli po to, by się mnie pozbyć

Jak informowaliśmy wcześniej, we Włoszech tworzony jest przez lewicową koalicję Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej nowy gabinet. Po przeszło roku od władzy odsunięta zostaje Liga a Matteo Salvini traci stanowiska wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych.

Lider Ligi stwierdził, iż nowy rząd „urodził się w Brukseli, aby pozbyć się sprawiającego kłopoty Salvini’ego”.

– Teraz “przypadkowo” niemiecki były komisarz Oettinger mówi, że Bruksela jest gotowa zrobić wszystko, aby pomóc temu rządowi się narodzić i nagrodzić go.

REKLAMA/Advertisement

Salvini dodał, że desygnowany ponownie na premiera Giuseppe Conte „jest pierwszym członkiem PD” i że „jeśli koalicjanci zmienią przepisy bezpieczeństwa i dekrety ws. migrantów, źle zrobią Włochom”, a nowy rząd zainteresowany jest „miejscami i stanowiskami”.

– Ja nie poddaję się – orzekł.

REKLAMA/Advertisement

Salvini ogłosił, że ​​Liga zorganizuje demonstrację przeciwko rządowi M5S-PD 19 października, w narodowy „dzień dumy”.

– Przygotujmy się, aby być tam 19 października. 19 października myślę o wielkim dniu włoskiej dumy. Sobota 19 października będzie dniem dumy pracowitej większości, która nie robi piekła, ale chce rządu, który nie rodzi się nocą w Paryżu lub Brukseli i jest za to nagradzany – stwierdził.

Według sondażu Quorum – YouTrend z 29–30 sierpnia Liga jest najpopularniejszym ugrupowaniem z niemal 32 % poparcia. Rekordowe notowania mają w nim narodowcy z Braci Włoch, na których chce głosować 8.8 % wyborców.

za: ansa.it