Sadowski krytycznie o polskim systemie VAT: Promuje przestępców, niszczy przedsiębiorców.

Dr Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha mówi w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl, że mimo ostatnich osiągnięć rządu i uzyskaniu miliardów złotych z wyłudzeń VAT, sytuacja nie jest tak różowa, bo problemem nie są luki podatkowe, ale cały system dotyczący tego podatku.

Pytany o ujawnioną przez “Super Express” notatkę z czasów rządów PO-PSL mówiąca o tym, że szefostwo resortu finansów nie przejmowało się stratami państwa z luki podatku VAT, Sadowski mówi, że problemem jest cały polski system VAT:

REKLAMA/Advertisement

– Kwestia luki VAT przesłania bardzo ważny problem. Polska ma jeden z najgorszych systemów VAT w Europie. Ta luka była konsekwencją wcześniej przyjmowanych rozwiązań. Gdzie przyzwoity i uczciwy podatnik był traktowany jak przestępca, a przestępca był poza zasięgiem aparatu ścigania – mówi.

Ekonomista nie jest też zachwycony działaniem rządu i ciągłym szczyceniem się odzyskiwaniem miliardów złotych z VAT. Jego zdaniem, w obecnym systemie panuje odpowiedzialność zbiorowa, a uczciwi przedsiębiorcy są wrabiani w karuzele VAT i wielu przestępców dalej oszukuje system:

REKLAMA/Advertisement

– To, co było najgorsze, zostało do tej pory. Mamy zbiorową odpowiedzialność. W karuzele VAT wrabiani są często uczciwi przedsiębiorcy. Stąd kwestia skupiania się na samej luce podatku VAT jest bez sensu. Należy doprowadzić do zmian systemowych. Bo dziś cierpi uczciwy przedsiębiorca, a przestępca wyłudzający VAT wciąż pozostaje bezkarny. W tak skomplikowanym systemie jaki mamy Polsce, przestępcom wciąż łatwo się odnaleźć i system ten wykorzystywać.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement