Sadowski krytycznie o polityce gospodarczej: Więcej dla spekulantów niż na “500plus”.

Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha skomentował wejście Polski do grona najlepiej rozwiniętych państw świata. Ekonomista uważa, że taki ranking jest mało znaczący, za to zauważa, że rząd nie wprowadza żadnych zmian korzystnych dla przedsiębiorców. Mało tego, Sadowski mówi, że władza więcej pieniędzy przeznacza na międzynarodowych spekulantów niż na swój flagowy program “500plus”.

– Jest to po prostu stwierdzenie, że Polska dzisiaj z krajów tego obszaru ma najbardziej płynny rynek finansowy. Nie bankowy, tylko finansowy. Stąd spełniliśmy ileś kryteriów, które były potrzebne, żeby zwyczajnie w takim rankingu się znaleźć. To nie jest tożsame z tym, że właśnie teraz staliśmy się rozwiniętą gospodarką, bo w gronie rozwiniętych gospodarczo państw jesteśmy już dłuższy czas. Natomiast to jest kwestia płynności rynku czy możliwości dokonywania szybkich, spekulacyjnych operacji, potwierdzona miejscem w rankingu – mówi o rankingu Sadowski.

REKLAMA/Advertisement

Ekonomista zauważa, że zmiana ta nie niesie żadnych pozytywnych zmian dla polskich przedsiębiorców. Ci są mocno obciążeni śledzeniem ciągle zmieniających się przepisów i z tego powodu przenoszą często swoje biznesy za granice naszego kraju:

– Polski przedsiębiorca opiera działalność na codziennej informacji o zmianie przepisów podatkowych czy regulacyjnych. To sprawia, że coraz więcej z nich podejmuje decyzje, zwłaszcza po zapowiedzi o podatku od przenoszonych aktywów za granicę, aby firmy już teraz trafiły do sąsiednich krajów. To są informacje, które stanowią wskazania dla polskich przedsiębiorców. Natomiast miejsce w rankingu jest wyłącznie informacją dla międzynarodowych rynków finansowych, nie dla polskiego przedsiębiorcy – zauważa.

REKLAMA/Advertisement

Andrzej Sadowski nie jest również zachwycony projektem budżetu państwa na 2019 rok. Prezydent Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że większe pieniądze otrzymają spekulanci niż wyniesie budżet sztandarowego programu “500plus”:

– Polski rząd nadal w budżecie państwa zakłada, że więcej zapłaci międzynarodowym spekulantom, którzy mają w rękach polski dług, niż nawet na swój sztandarowy program „500 plus”. Póki to się nie zmieni, ten budżet będzie taki jak budżety poprzednie – podkreśla.

za: nczas.com