Sąd po stronie “Biedronki”: ma prawo być otwarta w niehandlowe niedziele

Jerónimo Martins SGPS, S.A. – portugalskie przedsiębiorstwo będące właścicielem między innymi sieci handlowej “Biedronka” ma powody do zadowolenia.

Chodzi o sklep przy ulicy Wojska Polskiego 90 w Świeciu, otwarty w niehandlową niedzielę – 18 marca. Firma uznała, że ponieważ placówka mieści się na terenie dworca, to może skorzystać z wyjątku w ustawie. Z tym nie zgodziła się Państwowa Inspekcja Pracy, której przedstawiciel po kontroli wyraźnie przedstawił stanowisko urzędu.

– To nie jest PKS. To, że wisi tam taki szyld, bo ktoś go zapomniał zdjąć 20 lat temu nie znaczy, że to PKS. Nie ma tam kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Jest za to informacja, że bilety można kupić u kierowcy, a pasażerowie na zewnątrz czekają na swoje autobusy. Według ustawy, Biedronka w Świeciu powinna więc być zamknięta – powiedział portalowi pomorska.pl Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

A tymczasem sprawa trafiła na wokandę i właśnie Sąd Rejonowy w Świeciu orzekł, że sklep może być czynny w niehandlowe niedziele. Portal nswiecie.pl przedstawił pismo od Jeronimo Martins.

– – Nasz sklep znajdujący się w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego, na dworcu autobusowym, będzie czynny w nadchodzącą niedzielę w godz. 8-20. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, sklepy zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu. Decyzja o ponownym otwarciu placówki w Świeciu w niedziele niehandlowe wiąże się z postanowieniem Sądu Rejonowego w Świeciu, który jednoznacznie uznał, że nasz sklep znajduje się na dworcu i w związku z tym, zgodnie z prawem, może być czynny w dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu – poinformowało serwis biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

za: nswiecie.pl

REKLAMA/Advertisement