Rzym nie odpuszcza! Wicepremier Salvini zapowiada kolejne działania w walce nielegalną imigracją.

Matteo Salvini – wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch zapowiedział we wczorajszym wywiadzie dla telewizji La7 kolejne kroki w walce ze sprowadzaniem nielegalnych imigrantów do Italii. Szef Ligi ogłosił, że włoskie statki i służby będą się trzymać bliżej wybrzeży Włoch i nie będą wypływać w otwarte morze, aby ratować imigranckie łodzie.

– Poprosimy nasze statki, Straż Przybrzeżną, by trzymały się bliżej włoskiego wybrzeża, bo w basenie Morza Śródziemnego jest wiele krajów, które mogą interweniować; państwa Afryki północnej, Francja, Hiszpania, Portugalia – zapowiedział wicepremier Włoch.

Szef MSW w Rzymie dodał: “Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby sprowadzić pół Afryki na terytorium Włoch” oraz zapowiedział zdecydowaną walkę z przemytem ludzi. Matteo Salvini dodał, że włoski rząd nie pozwoli na statkom organizacji pozarządowych na zawijanie do portów Italii:

Zablokuję statki wszystkich zagranicznych organizacji pozarządowych, które uznały Włochy za ogromny obóz dla uchodźców, gdzie o wszystkim decydują mafiosi i przemytnicy migrantów – zapowiedział.

Zapowiedzi Matteo Salviniego są kontynuacją polityki mającej na celu zablokowanie nielegalnej imigracji po tym jak w ubiegłą niedzielę odesłał statek “Aquarius” z 629 imigrantami. Jednostka zawinęła ostatecznie do portu w hiszpańskiej Walencji. Szef MSW w Rzymie dodał, że nie wpuści także kolejnych dwóch statków z przybyszami z Afryki i zwrócił się do Hiszpanii by “przejęła następnych 66 tys. imigrantów”. Salvini dodał, że potem przyjdzie kolej na Francję.

Widać wyraźnie, że Włochy zaczęły poważnie traktować ochronę własnych granic i nie chcą sprowadzać do kraju kolejnych tysięcy imigrantów z Afryki. Z kolei wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini poprzez swoją twardą i zdecydowaną postawę wyrasta na prawdziwego lidera nowego rządu Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd, który w ciągu kilku tygodni diametralnie zmienił politykę Rzymu w kwestii nielegalnej imigracji.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl