18 czerwca 2024
Wydarzenia

Rzecznik MŚP – Pogorszenie kondycji firm rodzinnych w kontekście rosnących kosztów działalności w 2022 r.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców i Fundacja Firmy Rodzinne zapraszają na konferencję prasową, na której zaprezentowany zostanie raport:

„Pogorszenie kondycji firm rodzinnych w kontekście rosnących kosztów działalności w 2022 r.”

W spotkaniu udział wezmą:

Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców,

Magdalena Gierczak Grupińska – Prezes Fundacji Firmy Rodzinne

Konrad Bugiera – Członek Rady Programowej Fundacji Firmy Rodzinne

Spotkanie odbędzie się w trybie on line w środę 7.12.2022 r. o godz.10.

Już teraz możemy podać kilka informacji o których będziemy szczegółowo mówić podczas konferencji:

  • Fundacja Firmy Rodzinne zapytała w badaniu telefonicznym przedsiębiorców rodzinnych o ich odbiór sytuacji gospodarczej w Polsce na początku tej jesieni. 
  • Okazuje się, że ponad 1/3 przedsiębiorców, którzy odpowiedzieli na pytania Fundacji Firmy Rodzinne ocenia kondycję swoich firm jako gorszą względem zeszłego roku. Odsetek odczuwających pogorszenie jest największy wśród mikroprzedsiębiorstw. 
  • Znacząca większość wszystkich respondentów – ponad 3/4 – zauważa pogorszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce. 
  • Problemy dotyczą zarówno tych firm, którym w obecnym roku wiedzie się gorzej niż w zeszłym, ale również tych, które teraz są w lepszej sytuacji. 
  • Firmy odczuwające pogorszenie to głównie branża spożywcza, motoryzacyjna oraz usługowa. 
  • Z odpowiedzi respondentów wyłania się obraz problemów gospodarczych, z jakimi musi się zmierzyć Polska. Istnieje siedem problemów, które dotycząc więcej niż połowy przedsiębiorców biorących udział w badaniu. Nie chodzi wyłącznie o ceny energii.
  • Wśród firm, które nie deklarowały jako problemu wzrostu cen energii, jest tylko niewielka przewaga użytkowników OZE. To znaczy, że istnieją inne możliwości ograniczania kosztów związanych z zużyciem energii. 

 Na konferencji prasowej przedstawimy szczegółowe dane w w/w obszarach oraz odpowiemy na pytania. Zapraszamy do rejestracji.

Prosimy zapisać się w poniższym formularzu ( https://rzecznikmsp.gov.pl/rzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorcow-i-fundacja-firmy-rodzinne-zapraszaja-na-prezentacje-dla-mediow-raportu-pogorszenie-kondycji-firm-rodzinnych-w-kontekscie-rosnacych-kosztow-dzialalno ).

We wtorek, 6 grudnia zostanie do Państwa wysłany link do spotkania na platformie zoom.