Rząd na pomoc … karpiom. Hodowcy mocno zaniepokojeni planami nowych przepisów.

Już w styczniu posłowie mają zamiar skierować do Sejmu projekt ustawy o ochronie zwierząt. W nowej legislacji mają znaleźć się zapisy, które mają zapewnić bardziej humanitarne traktowanie karpi. Hodowcy tych ryb są mocno zaniepokojeni doniesieniami i nie kryją obaw.

Zmianie ulec ma zapis zakazujący “transportu żywych ryb lub ich przetrzymywania w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie”  – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Ma dojść do doprecyzowania tego artykułu, który ma zabraniać – jak dotąd “transportu żywych ryb lub ich przetrzymywania bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie” oraz umożliwiać “swobodną zmianę pozycji ciała i pełne zanurzenie”.

REKLAMA/Advertisement

Przedsiębiorcy z branży hodowlanej są zaniepokojeni kierunkiem zmian i planami wprowadzenia nowych przepisów. Zauważają, że z przepisów ma zostać usunięta fraza w “celu sprzedaży”. Ich zdaniem budzi to duże wątpliwości, czy w czasie hodowli będzie możliwość wyciągania ryb z wody. Podkreślają oni, że takie zapisy mogłyby stanowić praktyczny zakaz hodowli.

za: money.pl

REKLAMA/Advertisement