“Rz”: Siedem nazwisk kandydatów na polskiego komisarza

– Polak w ekipie Ursuli von der Leyen będzie miał zadanie specjalne: przekonać Brukselę do zmian ustrojowych, jakie PiS szykuje w razie wygrania wyborów. To więc kluczowa rozgrywka personalna – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Gazeta podaje, że w PiS rozważanych jest siedmiu kandydatów.

Wybór polskiego komisarza ma zapaść w ciągu kilkunastu dni po rozmowach w kierownictwie PiS, Pałacu Prezydenckim i konsultacjach z premierem. Wymienia się siedmiu kandydatów: Krzysztof Szczerski – szef gabinetu prezydenta, wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz oraz minister infrastruktury Jerzy Kwieciński. Ponadto liczącymi się kandydatami są europosłowie: Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki.

REKLAMA/Advertisement

Gazeta pisze, że Polska do tej pory miała komisarzy “technicznych”, a PiS chce zmienić ten układ i konsultować działania polskiego przedstawiciela w Brukseli z premierem. “Rz” cytuje też prominentnego polityka PiS:

– Po ostatnim rozdaniu stanowisk nie mamy wielu przyczółków na szczytach Unii. Ekipa von der Leyen zaś będzie najbardziej polityczną komisją w historii integracji. Potrzebujemy więc komisarza o silnym umocowaniu politycznym, który będzie bronił interesów Polski we wszystkich obszarach – czytamy w “Rz”. Zdaniem gazety w tej sytuacji największe szanse na fotel komisarza mieliby Adam Bielan, Krzysztof Szczerski i Konrad Szymański.

REKLAMA/Advertisement

za: rmf24.pl