“Rz”: Budżet na 2020 rok po raz pierwszy bez deficytu

– Resort finansów ma przedstawić projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu – informuje “Rzeczpospolita”, która powołuje się na źródła zbliżone do rządu. Będzie to oznaczać, że dochody państwa wystarczą na pokrycie wydatków bez potrzeby zaciągania pożyczek.

Będzie to oznaczało, że po raz pierwszy od 30 lat plan finansowy zgodnie z którym kasa państwowa będzie się równoważyć. Projektem budżetu zajmie się rząd już we wtorek.

– To całkowicie realne do wykonania – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. – Mimo pewnego spowolnienia w gospodarce wciąż można liczyć na porządne dochody z podatków i składek, do tego należy dodać wpływy z dalszego uszczelniania systemu oraz zaplanowane dochody jednorazowe, m.in. z opłaty przekształceniowej przy przenoszeniu aktywów z OFE na prywatne konta emerytalne – dodaje Bujak. Z kolei Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu krytycznie patrzy na takie plany.

REKLAMA/Advertisement

– Większość rządów w sytuacji spowolnienia zwiększa swoje wydatki i deficyt, by dać gospodarce impuls rozwojowy, a oszczędza i stara się zrównoważyć budżet w czasie dobrej koniunktury. Polski rząd postępuje dokładnie odwrotnie. To niezrozumiałe i może kryć przykre dla Polaków niespodzianki – mówi.

“Rzeczpospolita” informuje, że władze chcą pokazać, że możliwa jest stabilność budżetu przy wspieranym wzrostu gospodarczego (impulsem ma być “piątka Kaczyńskiego”) oraz solidarnościowej polityce społecznej.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl