13 lipca 2024
Wydarzenia

Rosyjski polityk chce 750 mld USD odszkodowania od Polski

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej domaga się od Polski 750 mld dolarów odszkodowania za „wyzwolenie spod faszystowskiej okupacji”. Wiaczesław Wołodin z putinowskiej partii Jedna Rosja podkreślił, że kwestia wypłaty pieniędzy i zwrotu ziem przyznanych Polsce po II wojnie światowej będzie rozpatrywana na dzisiejszym posiedzeniu Rady Dumy.

Polityk stwierdził we wpisie na Telegramie, że „Polska zdradziła pamięć historyczną” a „za wyzwolenie kraju spod okupacji faszystowskiej” żołnierze sowieccy zapłacili „wysoką cenę”. „Jedna trzecia obecnych ziem polskich – obszarów z rozwiniętą infrastrukturą, przedsiębiorstwami przemysłowymi i bogatymi w surowce naturalne – stała się jej częścią po II wojnie światowej tylko dzięki naszemu państwu” – mówi Wołodin.

Rosyjski parlamentarzysta przekonuje, że według dzisiejszych wyliczeń Polska otrzymała od Związku Sowieckiego 750 mld USD (ok. 3,2 bln zł) na odbudowę i rozwój kraju. Za te pieniądze miało powstać ponad 800 obiektów przemysłowych, energetycznych i transportowych. Wołodin uważa, że Polacy zachowują się „podle”, ponieważ burzą pomniki żołnierzy sowieckich, zamykają rosyjskie szkoły, zajmują rosyjskie nieruchomości i ogólnie „zachowują się niegrzecznie”. Rosjanin dodaje, że Warszawa „odrzuciła wspólną historię” i „bezcześciła pamięć” żołnierzy radzieckich. „Polska musi zwrócić ziemie zdobyte w wyniku II wojny światowej i zwrócić naszemu krajowi środki przekazane jej w latach wojny i powojennych” – podkreślił Wiaczesław Wołodin. Polityk Jednej Rosji chciałby też nałożyć sankcje na Polskę. „Słuszne będzie zakazanie Polsce zarabiania pieniędzy na Rosji, a tym samym zatrzymanie przejazdu polskich ciężarówek po terytorium naszego kraju. Niech towary zostaną załadowane na rosyjskie ciężarówki. Nasi obywatele będą zarabiać na transporcie – zaznaczył.