Rosyjski minister odpowiada polskiemu MSZ: Nie będzie żadnego “zwrotu dóbr kultury”

– Na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura. Oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki – wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji. Armia Czerwona i NKWD w wielu wypadkach niszczyły i konfiskowały to, czego nie udało się zrabować lub spalić Niemcom – twitt o takiej treści ukazał się wczoraj rano na koncie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szybko zareagowali na niego Rosjanie. Agencja RIA Novosti cytuje wypowiedź dr Władimira Miedinskiego  – od 2012 r. ministra kultury Federacji Rosyjskiej. Historyk od 2001 r. jest członkiem partii Jedna Rosja, będącej zapleczem politycznym prezydenta Rosji, Władimira Putina.

– Zabytki sztuki przekazane do realizacji rekompensaty są własnością Federacji Rosyjskiej. Przedmioty te pozostają dziś własnością kultury światowej, ale tylko państwo rosyjskie, jako właściciel, ma prawo je zbyć. Nie ma i nie może być żadnych sprzyjających warunków, w których Rosja zaangażuje się w negocjacji w sprawie “zwrotu dóbr kultury”. To pytanie po prostu dla nas nie istnieje – powiedział rosyjski minister.

REKLAMA/Advertisement