Rosjanin, który uciekł z trzema córeczkami ze Szwecji do Polski, wraca do ojczyzny

– Denis Lisov, Rosjanin, który uciekł z trzema córeczkami ze Szwecji, wraca do Rosji. Cała rodzina jest szczęśliwa i wdzięczna Polsce za udzieloną ochronę. Razem z mec. Babkenem Khanzadyan zapewniliśmy asystę prawną w drodze do Moskwy. Bezpiecznie przeszliśmy odprawę paszportową – poinformował dzisiaj rano na Twitterze Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

REKLAMA/Advertisement

Rosjanin zabrał własne troje dzieci, które zostały umieszczone w muzułmańskiej rodzinie zastępczej i uciekł do Polski. W kwietniu on i jego trzy córki: 12-letnia Sofia, 6-letnia Serafina i 4-letnia Alisa zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie. Do Polski ze Szwecji przypłynęli wcześniej promem. Chcieli się dostać do Rosji. Strona szwedzka wydała za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Rosjanin starał się w Polsce o azyl a pomocy prawnej udzielał mu Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

– Wyjeżdżając do Rosji Denis Lisov z córeczkami idzie za radą polskiego rządu, który odmówił rodzinie azylu, wskazując, że przecież mają ojczyznę, w której będą bezpieczni – wyjaśnił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu.

Foto: TT/@BartoszLewand20