Rolnicy wychodzą na ulice, a rząd … przywraca import świń z Litwy.

W czasie kiedy polscy rolnicy organizują wielkie protesty i “powstanie chłopskie”, rząd zdaje się tym nie przejmować i z powrotem przywraca import trzody chlewnej z Litwy i Ukrainy do naszego kraju. Tak ogłosił komunikat litewskiego resortu rolnictwa. Zakaz sprowadzania wieprzowiny z Litwy obowiązywał od połowy grudnia i dotyczył tzw. stref czerwonych afrykańskiego pomoru świń (ASF).

– Jeszcze wczoraj w Brukseli spotkałem się i rozmawiałem z polskim ministrem rolnictwa, a dziś otrzymaliśmy pisemne powiadomienie głównego weterynarza Polski o odwołaniu zakazu – tak brzmi komunikat cytujący ministra rolnictwa Litwy Giedriusa Surplysa. Ponadto, członek rządu w Wilnie stwierdził, że “konstruktywny dialog pomógł osiągnąć porozumienie i wznowić handel”.

REKLAMA/Advertisement

Zakaz importu świń z Litwy wprowadził w połowie grudnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po protestach polskich rolników. Decyzja ta wywołała protest strony litewskiej, która uznała ją za niezgodną z prawem unijnym i zagroziła odwołaniem się do Komisji Europejskiej. W zeszłym tygodniu podczas spotkania ministrów rolnictwa Polski i Litwy, na którym dodatkowo był obecny pochodzący z Litwy komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis postanowiono o przywróceniu handlu żywymi świniami.

Według informacji ministerstwa rolnictwa Litwy w 2018 roku zostało wykrytych 51 ognisk ASF i w związku z tym zostało ubitych 22 tys. 704 świń. Z kolei w Polsce wykryto 109 ognisk ASF i pod nóż poszło 25 tys. 395 świń.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl

 

Szef Agrounii o “powstaniu chłopskim”: Będziemy dużo silniejsi niż partia polityczna [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement