Raport CIA o Polsce: Tak wielu Żydów zajmuje wysokie stanowiska w rządzie, przemyśle i usługach zagranicznych …

Odtajnione w styczniu 2017 r. dokumenty CIA dotyczą działań wywiadowczych w latach 50. ubiegłego wieku. Raporty dowodzą znakomitej wiedzy Amerykanów o tym, co działo się w stalinowskiej Polsce. Wśród wielu ciekawych raportów, natrafiliśmy na prawdziwy cymes! Mówi on o Żydach w strukturach władz!

A oto, co w nim czytamy:

REKLAMA/Advertisement

– W Polsce mieszka od 50 000 do 80 000 Żydów. Trudno jest podać przybliżoną liczbę, bo wielu z nich zmieniło nazwiska i wyznanie w czasie wojny. Obecnie najwięcej Żydów, około 25 000, mieszka we Wrocławiu, podczas gdy przed wojną to Warszawa i Łódź były największymi skupiskami ludności żydowskiej. Śląskie miasta Dzierżoniów i Wałbrzych są obecnie największymi skupiskami Żydów.
Po śmierci Stalina, najodważniejsi Żydzi w Polsce zaczęli organizować sobie emigrację do Palestyny i od 1954 r. kilka grup po 5 do 8 osób dostało zezwolenia na wyjazd przez Wiedeń-Rzym. Polski rząd, jednakże, niechętnie udziela zezwoleń na emigrację, bo tak wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska w rządzie, przemyśle i usługach zagranicznych, że byłoby niezwykle trudno zastąpić ich kompetentnym personelem. Co więcej, nie-komunistyczni Żydzi są uważani za bardziej lojalnych wobec władzy niż nie-komunistyczni Polacy. Lojalność spowodowana jest bardzo słabą pozycją jako mniejszości w Polsce.

za: cia.gov

REKLAMA/Advertisement

 

“Times of Israel” o Morawieckim: Polska uczyniła premierem byłego bankiera o żydowskich korzeniach

REKLAMA/Advertisement