Putin oburzony zrównywaniem Związku Sowieckiego z III Rzeszą i współodwiedzialnością za rozpętanie wojny

Parlament Europejski uchwalił 19 września rezolucję “O znaczeniu europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy”, w której jasno wskazano, że II wojna światowa została rozpętana przez Niemcy i Związek Sowiecki a doszło do tego po zawarciu Pakt Ribbentrop-Mołotow. W dokumencie jest też mowa o okupacji zaanektowanych krajów i terrorze wobec ludności.

Jak donosi agencja RIA, prezydent Rosji uczestniczył dzisiaj w posiedzeniu komitetu organizacyjnego “Pobieda” (Zwycięstwo – przyp. red.), przygotowującego przyszłoroczne obchody 75 rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. W sowieckiej i rosyjskiej literaturze oraz historiografii to propagandowy termin określający część II wojny światowej, w której po stronie koalicji antyhitlerowskiej przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom brał udział Związek Radziecki. Obejmuje okres od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 r. (operacja “Barbarossa”) do 9 maja 1945 r. (przyjmowana w ZSRR data kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie).

Putin uważa rezolucję Parlamentu Europejskiego zrównującej nazistowskie Niemcy z ZSRR jako kraje, które sprowokowały II wojnę światową, za “bezpodstawne i bezczelne kłamstwa”.

– Próby wypaczenia tej historycznej prawdy się nie kończą. Zajmują się tym nie tylko następcy popleczników nazistów, ale też szanowane instytucje międzynarodowe i struktury europejskie – oświadczył rosyjski lider.

Jego zdaniem, rezolucja “niemalże oskarża ZSRR na równi z nazistowskimi Niemcami o rozpętanie II wojny światowej”.

– Tak jakby zapomnieli, kto napadł na Polskę 1 września 1939 roku i na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku – stwierdził Putin. – A ci, którzy próbują polemizować z takim niczym niepopartym kłamstwem, oskarżani są o wojnę informacyjną przeciwko demokratycznej Europie. My na kłamstwo odpowiadamy prawdą. Nie przestaniemy przywoływać wydarzeń, faktów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ujawniać i publikować materiałów archiwalnych w całej ich krasie.

REKLAMA/Advertisement

za: ria.ru