Putin: Komunizm jest podobny do chrześcijaństwa, a mumia Lenina do relikwii świętych

RT (początkowo Russia Today) – ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna z siedzibą w Moskwie, założona przez rosyjski rząd – informuje na swojej stronie o wywiadzie, jakiego dla filmu dokumentalnego “Valaam” udzielił prezydent Władimir Putin.

Głowa rosyjskiego państwa porównała komunizm do chrześcijaństwa a mauzoleum Włodzimierza Lenina na moskiewskim Placu Czerwonym do praktyki czczenia relikwii świętych.

REKLAMA/Advertisement

– Może powiem coś, co komuś się nie podoba, ale tak to widzę – powiedział Putin. – Przede wszystkim wiara zawsze towarzyszyła nam, stając się silniejszą za każdym razem, gdy nasz kraj, nasz naród, przeżywał ciężkie czasy. Były lata wojującego ateizmu, kiedy kapłani byli wykańczani, burzono cerkwie, ale jednocześnie powstawała nowa religia. Ideologia komunistyczna jest bardzo podobna do chrześcijaństwa. W rzeczywistości wolność, równość, braterstwo, sprawiedliwość – wszystko to jest określone w Piśmie Świętym, wszystko tam jest. A idea budowniczego komunizmu? Nic nowego nie zostało wymyślone, to tylko przeniesienie pomysłów z Biblii.

– Lenin został umieszczony w mauzoleum. Czym różni się to od relikwii świętych dla prawosławnych chrześcijan, czy w ogóle dla chrześcijan? Kiedy mówią, że nie ma takiej tradycji w chrześcijaństwie, to udajcie sie na Athos (autonomiczny teren, na którym znajdują się liczne klasztory prawosławne w północnej Grecji – przyp. red.) i spójrzcie: są tam relikwie świętych, a tu mamy inne święte relikty – podsumował Putin.

REKLAMA/Advertisement

Po śmierci Lenina w 1924 r. jego ciało zabalsamowano i wystawiono w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie. Kult Lenina był częścią sowieckiej ideologii. Publiczna debata na temat możliwości oddania szczątkom Lenina właściwego pochówku rozpoczęła się w początkach pierestrojki w latach 80. XX wieku.

Słowa Putina były muzyką dla uszu członków Partii Komunistycznej.

REKLAMA/Advertisement

– Myślę, że te słowa prezydenta bardzo skutecznie i rozsądnie wygładzają ostre spory wokół tematu mauzoleum – powiedział w niedzielę wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow, cytowany przez Interfax. – Komuniści i wszystkie lewicowe siły patriotyczne [w Rosji] rozumieją, że komunizm jest bliski chrześcijaństwu, podobnie jak forma kapitalizmu istniejąca w naszym kraju i dzisiejsza gospodarka są dalekie od chrześcijaństwa.

Na początku tego roku Giennadij Ziuganow, szef rosyjskiej partii komunistycznej, powiedział że Putin obiecał mu, iż tak długo jak pozostanie prezydentem, ciało Lenina pozostanie w mauzoleum na Placu Czerwonym.

za: rt.com