Przewodniczący Centralnej Rady Żydów przestrzega przed wchodzeniem w koalicję z Alternatywą dla Niemiec

Josef Schuster – przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech (Zentralrat der Juden in Deutschland) będącej federacją niemieckich Żydów zrzeszonych w wielu żydowskich organizacjach w tym kraju – przestrzegł w niedzielę na łamach “Welt am Sonntag”, że partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) ma tendencje ekstremistyczne. Schuster uważa “prawicowy ekstremizm” za „największe zagrożenie” dla Niemiec i Żydów.

– Moim zdaniem AfD jest znacznie ściślej powiązane z prawicowym ekstremizmem, niż się wydaje – powiedział Schuster. – Partia wzbudza strach i promuje klimat wykluczenia mniejszości.

REKLAMA/Advertisement

Żydowski działacz ostrzegł niemieckie partie polityczne przed tworzeniem koalicji z AfD, która jego zdaniem, doprowadziłaby do przechylenia się retoryki w kierunku ”skrajnej prawicy” i, co bardziej niebezpieczne, w polityce.

Komentując wybory regionalne w Saksonii i Brandenburgii zaplanowane na 1 września, Schuster powiedział:

REKLAMA/Advertisement

– Wzywam wszystkie partie do unikania koalicji z AfD.

Nawet mniejszościowy rząd tolerowany przez AfD oznaczałby jego zdaniem, że taka koalicja „zawsze musiałaby skręcić w prawo w swoich decyzjach, aby przetrwać” – powiedział Schuster.

REKLAMA/Advertisement

– Byłoby to dla mnie zwiastunem, że jedna z partii demokratycznych prędzej czy później zawrze sojusz z AfD.

Schuster zwrócił uwagę, że ostatnio w Niemczech odnotowano więcej incydentów antysemickich.

– AfD łączy te wydarzenia z populistyczną propagandą, by generalnie potępiać mniejszości, tym samym podsycając wrogość ostatecznie przeciwko Żydom – stwierdził.

W niektórych strukturach AfD – takich jak „skrzydło narodowe” lidera frakcji AFD w Turyngii Björna Höcke – zdaniem Schustera – narusza ustawę zasadniczą.

Höcke odrzucił stanowczo te zarzuty. Określił je w niedzielę jako „absurdalne” na konwencji struktur partii w Arnstadt w Turyngii. Powiedział, że to imigracja islamska zagraża demokracji w Niemczech.

Według ”Deutsche Welle” liczba ataków antysemickich w Niemczech wzrosła o ponad 10% od 2017 r. Oficjalne dane wskazują, że liczba przestępstw antysemickich wzrosła z 1 504 w 2017 r. do 1 646 w 2018 r. Dane te jednak nie pokazują, ile z nich jest dziełem wyznawców islamu.

REKLAMA/Advertisement

W czerwcu br. grupa posłów AfD na forum Bundestagu zabiegała o uchwalenie niewiążącej rezolucji wzywającej rząd do „zbadania, czy istnieją warunki do zakazu działalności Hezbollahu jako terrorystycznej organizacji i – jeśli to konieczne – do wydania takiego zakazu i wdrożenia go natychmiast”.
– Celem Hezbollahu jest zniszczenie Izraela i Żydów. Nie powinniśmy oferować im bezpiecznego schronienia, aby ukryli się w Niemczech i finansowali walkę zbrojną w Libanie przeciwko Izraelowi z naszego terytorium – argumentowała współautorka rezolucji, poseł Beatrix von Storch.

W październiku ub.r. żydowscy członkowie poartii powołali stowarzyszenie Żydzi w Alternatywie dla Niemiec (Juden in der AfD).

za: zeit.de