Przemoc wraca do Irlandii Pn. Znaleziono bombę podłożoną przez IRA; koktajlami Mołotowa obrzucono policję [WIDEO]

Republikańscy dysydenci podłożyli bombę samochodową w mieście Londonderry w Irlandii Północnej w celu zabicia funkcjonariuszy organów ścigania, poinformowała wczoraj tamtejsza policja (Police Service of Northern Ireland, PSNI).

Funkcjonariusze oświadczyli, że ​​„pojazd z zaimprowizowanym urządzeniem wybuchowym” został znaleziony w pojeździe w Creggan, historycznym bastionie nacjonalistów irlandzkim, położonym przy granicy z Republiką Irlandii. To tutaj 18 kwietnia br. 29-letnia dziennikarka Lyra McKee została śmiertelnie postrzelona podczas zamieszek na Fanad Drive. Policja początkowo sugerowała, że Nowa IRA była odpowiedzialna za zabójstwo. Później potwierdziła swoją odpowiedzialność i przeprosiła.

– Oceniamy, że to urządzenie miało być użyte przeciwko patrolowi policji – powiedział zastępca szefa policji Północnej Irlandii Mark Hamilton. – Bomba zabiłaby lub okaleczyła każdego w pobliżu, gdyby wybuchła. Naszym zdaniem Nowa IRA jest odpowiedzialna za tę bombę.

REKLAMA/Advertisement

Nowa IRA (New IRA, znanej wcześniej jako Real Irish Republican Army lub Real IRA), informuje brytyjska prasa.
Wiadomo, że Nowa IRA nie akceptuje Brexitu i możliwości przywrócenia granicy między Republiką Irlandii a brytyjską Irlandią Północną.

Poszukiwania policji – które rozpoczęły się w poniedziałek – wywołały niepokoje wśród tłumów wyległych na ulice miejscowości. Ok. 100 mężczyzn stawiało opór policjantom w opancerzonych Land Roverach.

REKLAMA/Advertisement

Policja poinformowała, że ​​zostali oni obrzuceni rozmaitymi przedmiotami, w tym ponad 40 koktajlami Mołotowa, a dwoje młodych ludzi zostało rannych.

za: theguardian.com

Brak obrazka