Przemoc wraca do Irlandii Pn. Znaleziono bombę podłożoną przez IRA; koktajlami Mołotowa obrzucono policję [WIDEO]

Republikańscy dysydenci podłożyli bombę samochodową w mieście Londonderry w Irlandii Północnej w celu zabicia funkcjonariuszy organów ścigania, poinformowała wczoraj tamtejsza policja (Police Service of Northern Ireland, PSNI).

Funkcjonariusze oświadczyli, że ​​„pojazd z zaimprowizowanym urządzeniem wybuchowym” został znaleziony w pojeździe w Creggan, historycznym bastionie nacjonalistów irlandzkim, położonym przy granicy z Republiką Irlandii. To tutaj 18 kwietnia br. 29-letnia dziennikarka Lyra McKee została śmiertelnie postrzelona podczas zamieszek na Fanad Drive. Policja początkowo sugerowała, że Nowa IRA była odpowiedzialna za zabójstwo. Później potwierdziła swoją odpowiedzialność i przeprosiła.

REKLAMA/Advertisement

– Oceniamy, że to urządzenie miało być użyte przeciwko patrolowi policji – powiedział zastępca szefa policji Północnej Irlandii Mark Hamilton. – Bomba zabiłaby lub okaleczyła każdego w pobliżu, gdyby wybuchła. Naszym zdaniem Nowa IRA jest odpowiedzialna za tę bombę.

Nowa IRA (New IRA, znanej wcześniej jako Real Irish Republican Army lub Real IRA), informuje brytyjska prasa.
Wiadomo, że Nowa IRA nie akceptuje Brexitu i możliwości przywrócenia granicy między Republiką Irlandii a brytyjską Irlandią Północną.

REKLAMA/Advertisement

Poszukiwania policji – które rozpoczęły się w poniedziałek – wywołały niepokoje wśród tłumów wyległych na ulice miejscowości. Ok. 100 mężczyzn stawiało opór policjantom w opancerzonych Land Roverach.

Policja poinformowała, że ​​zostali oni obrzuceni rozmaitymi przedmiotami, w tym ponad 40 koktajlami Mołotowa, a dwoje młodych ludzi zostało rannych.

REKLAMA/Advertisement

za: theguardian.com