Prof. Matyja – Demokracja bezpośrednia w praktyce

Szwajcaria ubiega się o przeprowadzenie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku w alpejskim kantonie Valais.

Od miesięcy toczyła się dyskusja, czy naród ma się wypowiedzieć w tej kwestii w ramach referendum. Czas nagli, bowiem oficjalny termin zgłoszenia kandydatury w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl) upływa w styczniu 2019 roku.

REKLAMA/Advertisement

Wczoraj Rada Narodowa w szwajcarskim parlamencie przegłosowała (92:87 głosów), że przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest konieczne, bowiem organizacja imprezy tej rangi to nie tylko sprawa kantonalna, ale ogólnonarodowa.

Paradoksem jest to, ze najwcześniejszy możliwy termin przeprowadzenia referendum to luty 2019, a więc już po terminie zgłoszenia kandydatury w MKOl. Istnieje jeszcze możliwość, że Rada Kantonów opowie się przeciwko referendum – ale to spekulacje. Z dzisiejszego punktu widzenia, naród szwajcarski sprzeciwi się przeprowadzeniu zimowej olimpiady w 2026 roku – aktualnie 59% respondentów wypowiada się negatywnie. Ale nie wiadomo, jak będzie za rok, gdy dojdzie do referendum.

REKLAMA/Advertisement

Co więc zrobić?

Odpowiedz na to pytanie jest prosta, mimo pozornej komplikacji, związanej z funkcjonowaniem demokracji bezpośredniej. Otóż, wniosek w MKOl zostanie najprawdopodobniej złożony w terminie, a następnie odbędzie się referendum. Jeśli uprawnieni do glosowania przegłosują na „nie”, wówczas Szwajcaria wycofa oficjalnie swoja kandydaturę…

REKLAMA/Advertisement

Demokracja bezpośrednia spowalnia proces decyzyjny, ale nie paraliżuje go… Na koniec wilk jest syty i owca cala.

Prof. dr Mirosław Matyja
—————-
Prof. dr Mirosław Matyja jest politologiem i ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Jest doktorem nauk ekonomiczno-społecznych uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii oraz doktorem nauk filozoficznych w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie. Jest profesorem na Wydziale Ekonomiczno – Społecznym Uniwersytetu Guadalajara, Campus Tabasco w Villahermosa w Meksyku. Prof. dr Mirosław Matyja jest autorem książek, esejów, artykułów naukowych, także o tematyce historycznej – w której jest uznanym autorytetem – i publicystycznych. Od ponad 20 lat mieszka w Szwajcarii.