Prof. Matyja – Demokracja bezpośrednia w praktyce

Szwajcaria ubiega się o przeprowadzenie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku w alpejskim kantonie Valais.

Od miesięcy toczyła się dyskusja, czy naród ma się wypowiedzieć w tej kwestii w ramach referendum. Czas nagli, bowiem oficjalny termin zgłoszenia kandydatury w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl) upływa w styczniu 2019 roku.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement

Wczoraj Rada Narodowa w szwajcarskim parlamencie przegłosowała (92:87 głosów), że przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest konieczne, bowiem organizacja imprezy tej rangi to nie tylko sprawa kantonalna, ale ogólnonarodowa.

Paradoksem jest to, ze najwcześniejszy możliwy termin przeprowadzenia referendum to luty 2019, a więc już po terminie zgłoszenia kandydatury w MKOl. Istnieje jeszcze możliwość, że Rada Kantonów opowie się przeciwko referendum – ale to spekulacje. Z dzisiejszego punktu widzenia, naród szwajcarski sprzeciwi się przeprowadzeniu zimowej olimpiady w 2026 roku – aktualnie 59% respondentów wypowiada się negatywnie. Ale nie wiadomo, jak będzie za rok, gdy dojdzie do referendum.

Co więc zrobić?

Odpowiedz na to pytanie jest prosta, mimo pozornej komplikacji, związanej z funkcjonowaniem demokracji bezpośredniej. Otóż, wniosek w MKOl zostanie najprawdopodobniej złożony w terminie, a następnie odbędzie się referendum. Jeśli uprawnieni do glosowania przegłosują na “nie”, wówczas Szwajcaria wycofa oficjalnie swoja kandydaturę…

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Demokracja bezpośrednia spowalnia proces decyzyjny, ale nie paraliżuje go… Na koniec wilk jest syty i owca cala.

Prof. dr Mirosław Matyja
—————-
Prof. dr Mirosław Matyja jest politologiem i ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Jest doktorem nauk ekonomiczno-społecznych uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii oraz doktorem nauk filozoficznych w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie. Jest profesorem na Wydziale Ekonomiczno – Społecznym Uniwersytetu Guadalajara, Campus Tabasco w Villahermosa w Meksyku. Prof. dr Mirosław Matyja jest autorem książek, esejów, artykułów naukowych, także o tematyce historycznej – w której jest uznanym autorytetem – i publicystycznych. Od ponad 20 lat mieszka w Szwajcarii.