Prezydent nie podpisze ustawy o 2 miliardach dla TVP?

– Prezydent skieruje ustawę o 1,95 mld zł na media publiczne do Trybunału Konstytucyjnego? Takie nieoficjalne informacje przekazują posłowie PiS. Pretekstem miałby być tryb uchwalenia ustawy – czytamy w dzisiejszej “Gazecie Wyborczej”.

Gazeta przypomina, że chodzi o nowelę ustaw abonamentowych, która umożliwiłaby  TVP i Polskiemu Radiu otrzymanie papierów wartościowych jako rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. “GW” przypomina, że to już trzeci rok z rzędu PiS olbrzymimi kwotami chce dofinansować publiczne media – w poprzednich dwóch latach było to odpowiednio 980 mln złotych oraz 1,95 miliarda. Medium podaje, że Pałac Prezydencki rozważa odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka – mówi “GW” jeden z posłów PiS. Zdaniem “GW” ustawa mogłaby być skierowana do TK pod pretekstem sposobu jej uchwalenia.

– W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych – mówi rozmówca “GW”.


REKLAMA/Advertisement