Prezydent Duda: Wojna rozpoczęła się od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r.

– Dziś jest, niestety, wielu takich, którzy próbują fałszować historię. Zgłaszają sugestie, że tak naprawdę II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku. Nie – wojna się rozpoczęła od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku na podstawie ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow – przypomniał prezydent RP po obejrzeniu wystawy „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945” („Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945”) na warszawskim placu J. Piłsudskiego.

Ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej powstała w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych: jedna ściana poświęcona jest okupacji niemieckiej, druga – okupacji sowieckiej. Na obu przedstawione są dramatyczne losy polskich rodzin walczących o wolność z najeźdźcami.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi obcokrajowców na polskie doświadczenia II wojny światowej i przedstawienie polskiej perspektywy. Dlatego opisy fotografii i cytaty podano nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i niemieckim.

REKLAMA/Advertisement

Ekspozycja (objęta przez prezydenta RP honorowym patronatem) będzie prezentowana na pl. Piłsudskiego do końca września br.

za: prezydent.pl

Brak obrazka

REKLAMA/Advertisement